بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
خبر از بی بی سی

اسماعيل خان، والی هرات و پدر ميرويس صادق وزير پيشين هوانوردی افغانستان، از نقش دولت اين کشور در جريان حوادث اخير اين شهر انتقاد کرد.

والی هرات که در مراسم تشييع جنازه فرزندش ميرويس و دو تن از همراهان وی سخن می گفت، دولت مرکزی را در تامين امنيت هرات ناتوان دانست و گفت: " اگر دولت نمی تواند قاتلان آقای صادق را دستگير کند، به مردم هرات اجازه بدهد تا اين کار را انجام دهند."

هزاران تن از مردم هرات، در تشييع جنازه ميرويس صادق وزير هوانوردی افغانستان شرکت کردند.

جنازه وزير سابق هوانوردی افغانستان و دو تن از همراهانش، در ميان جمعيت زيادی از مردم و خودروها و موترسيکلت هايی که جنازه ها را بدرقه می کردند، از اقامتگاه اسماعيل خان در مرکز شهر به سوی آرامگاه خواجه عبدالله انصاری در حاشيه شمالی شهر تشييع و در همان مکان به خاک سپرده شد.

ميرويس صادق، وزير هوانوردی افغانستان و دو تن از همراهانش، روز يکشنبه (21 مارس) در اثر درگيری میان هواداران پدرش و ظاهر نايب زاده فرمانده فرقه (تيپ) شماره هفده اين ولايت کشته شد.

نزديکان اسماعيل خان، آقای نايب زاده را مسوول قتل ميرويس صادق می دانند.

گزارش های تاييد نشده حاکی است که فرمانده فرقه هفده هرات، بعد از اين که مقر فرماندهی و اقامتگاهش در اين شهر به تصرف نيروهای اسماعيل خان در آمد، به همراه پانصد تن از هوادارانش، به ولسوالی کرخ در شرق هرات رفته است.

دولت مرکزی، با محکوم کردن حادثه ای که منجر به کشته شدن وزير هوانوردی افغانستان شد، بدون اينکه شخص يا گروه خاصی را مسوول اين حوادث بداند، هيات بلندپايه ای را برای بررسی علل کشته شدن آقای صادق به هرات اعزام کرده است.

مارشال قسيم فهيم وزير دفاع، علی احمد جلالی، وزير کشور و ژنرال بسم الله خان لوی درستيز( رييس ستاد ارتش) افغانستان، در ترکيب اين هيات حضور دارند.

مارشال فهيم نيز که در مراسم تشييع جنازه وزير هوانوردی افغانستان شرکت کرده بود، اين حادثه را ضايعه ای بزرگ خواند و از مردم هرات خواست تا خويشتنداری خود را حفظ کنند.


او گفت در چنين شرايطی بهتر است تعقل را به کار بگيريم.

وزير دفاع افغانستان تاکيد کرد که دولت مرکزی، از تمام توان خود برای تحقيق در مورد علل اين حادثه و يافتن قاتلان وزير هوانوردی افغانستان استفاده خواهد کرد.

ميرويس صادق، چهارمين وزير کابينه افغانستان است که در جريان دو سال اخير کشته می شود.

حاجی عبدالقدير، معاون رييس دولت و وزير فوايد عامه و دکتر عبدالرحمان، وزير هوانوردی افغانستان نيز در دو سال گذشته، هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفته و کشته شدند.

مهندس جمعه محمد محمدی وزير صنايع و معادن اين کشور نيز، سال گذشته در اثر يک سانحه هوايی در پاکستان کشته شد.

دولت افغانستان تاکنون در هيچ يک از اين موارد، موفق به کشف علل حادثه نشده است.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]