بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
خبر

فرمانده تيپ ۱۷ افغانستان دخالت درقتل وزيرهوانوردی را ردکرد

درحاليکه ظرف روزهای اخير و درپی کشته شدن وزير هوانوردی افغانستان، نيروهای دولتی و به ويژه فرمانده تيپ ۱۷ پياده نظام ارتش افغانستان بعنوان مظنون به ارتکاب انجام قتل معرفی می شدند،روز جمعه ظاهر نايب زاده، فرمانده سابق اين تيپ، دست داشتن در قتل وزير کابينه افغانستان را رد کرد.


در گفتگوی شريف وليد با ظاهر نايب زاده که طرفداران والی هرات، او را در کشته شدن وزير مقصر دانسته اند، ابتدا اين پرسش مطرح شد که آيا در اين حمله دست داشته يا نه؟

ميرويس صادق، وزير هوانوردی افغانستان، فرزند اسمائيل خان، والی هرات، پنج روز قبل، در جريان يک درگيری کشته شد و در همان روز سوء قصدی ناموفق به جان والی هرات هم صورت گرفت که در پی آن، نيروهای وفادار به والی هرات، محل استقرار فرمانده تيپ ۱۷ و پادگانهای شهر را تحت محاصره درآوردند.

دولت مرکزی گرچه اين حوادث را محکوم کرد و هيئتی را مسئول بررسی علل کشته شدن وزير هوانوردی افغانستان نمود، اما از روز گذشته استقرار نيروهای ارتشی در اين ولايت را نيز آغاز کرد.

پيش از اين اسماعيل خان، والی هرات و پدر ميرويس صادق وزير پيشين هوانوردی افغانستان، از نقش دولت اين کشور در جريان حوادث اخير اين شهر انتقاد کرد.

والی هرات که در مراسم تشييع جنازه فرزندش ميرويس و دو تن از همراهان وی سخن می گفت، دولت مرکزی را در تامين امنيت هرات ناتوان دانست و گفت: " اگر دولت نمی تواند قاتلان آقای صادق را دستگير کند، به مردم هرات اجازه بدهد تا اين کار را انجام دهند."

ميرويس صادق، وزير هوانوردی افغانستان و دو تن از همراهانش، روز يکشنبه (21 مارس) در اثر درگيری میان هواداران پدرش و ظاهر نايب زاده فرمانده فرقه (تيپ) هفده اين ولايت کشته شد.

دولت مرکزی، با محکوم کردن حادثه ای که منجر به کشته شدن وزير هوانوردی افغانستان شد، بدون اينکه شخص يا گروه خاصی را مسوول اين حوادث بداند، هيات بلندپايه ای را برای بررسی علل کشته شدن آقای صادق به هرات اعزام کرده است..

وزير دفاع افغانستان تاکيد کرده است که دولت مرکزی، از تمام توان خود برای تحقيق در مورد علل اين حادثه و يافتن قاتلان وزير هوانوردی افغانستان استفاده خواهد کرد.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]