بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
اخبار هرات

ايران ۴۴ طرح زيربنايي در هرات در دست اجرا دارد

ايران هم اکنون ۴۴ طرح مهم و زيربنايي در دست اجرا در ولايت  هرات دارد.
حسن قمي سرقونسل ايران در ولايت هرات درمصاحبه اختصاصي با خبرنگار اعزامي ايرنا به هرات با اعلام اين خبر گفت : اين طرحها در زمينه راهسازى ، آموزش و پرورش ، کشاورزى و امور دام ، کشت جايگزين ، پاسگاههاى مرزى ، برقرساني ، بهداشت و درمان ومطالعات اوليه احداث خط آهن است .
وى گفت : اجراى طرح راهسازى هرات - دوغارون توسط مهندسان ايراني از جمله اين طرحها است که نقش مهم و تاثيرگذارى در بخش اقتصاد و ترانزيت کالا وتامين نيازهاى روزمره مردم اين ناحيه خواهد داشت .
وى گفت : با اتمام طرح راهسازى هرات - دوغارون به طول۱۲۳ کيلومتر که تاکنون ۵۵ درصد کار اجرايي آن انجام شده است ، نزديک به ۶۰ درصد ترانزيت کالا از ايران به افغانستان از اين مسير انجام خواهد شد.
وى با اشاره به اينکه در بازسازى ولايت هرات توجه به زيرساختها، رفاه مردم و تقويت امنيت مد نظر بوده است ، اظهار داشت : شروع مطالعات راه آهن تنگان - هرات نيز از طرحهاى راهسازى است که نقشه بردارى در خاک افغانستان انجام شده و امسال کار مطالعاتي آن بطور کامل به اتمام مي رسد.
اين خط آهن ، شبکه ريلي افغانستان را به ايران و در نهايت اروپا متصل مي کند و باتوجه به اينکه منطقه داراى معادن خوبي است دراقتصاد افغانستان بسيار حايز اهميت است .
قمي تصريح کرد : طرح برقرساني به شهر هرات امسال افتتاح شده و بخشي از روشنايي شهر هرات را تامين کرده است .
وى ضمن اعلام اينکه در طول حکومت طالبان ۹۰ درصد تاسيسات زيربنايي ولايت هرات آسيب ديد،افزود : طرح تامين برق صنعتي از تربت جام به هرات نيز در حال اجرا است که بارونداجرايي کنوني انتظار مي رود جوزا سال۱۳۸۳ به بهره بردارى
برسد.
وی اظهارداشت : جهاد کشاورزى ايران نيز در امور مبارزه با موادمخدر و طرح ترويج و توسعه روستاها،۱۰ طرح رادر هرات در دست اجرا دارد که شامل مبارزه با آفات و ملخ همچنين قرنطيه دامي با۵۰ درصد پيشرفت است .
وى گفت : واگذارى ماشين آلات کشاورزى ، حفر چاه و قنات و لايروبي نهرهانيز از ديگر اقدامهاى ايران در بخش کشاورزى اين ولايت بشمار مي رود.
سرقونسل ايران در هرات در ادامه گفت : ايران همچنين در سال جارى سه باب مدرسه در ولايت هرات ساخته است که دو مدرسه دخترانه سه نوبته پذيراى پنج هزار دانش آموز است و مدرسه پسرانه نيز ظرفيت يک هزار دانش آموز را دارد.
قمي يادآور شد : در بخش خدمات بهداشت و درمان در سالجارى يک پلي کلينيک در مرکز هرات افتتاح شد که روزانه حدود۳۰۰ بيمار را پذيرش مي کند.
تجهيز امکانات راديو و تلويزيون هرات ، ترميم و نوسازى مساجد و تعدادى مدرسه نيز از ديگر اقدامهاى جمهورى اسلامي ايران در منطقه بوده که همه آنهادر چارچوب توافق دولتهاى دو کشور صورت گرفته است .
سرکنسول ايران ،احداث پاسگاه هاى مرزى را نيز از ديگر اقدامهاى ايران برشمرد و گفت : اکنون دو پاسگاه آماده بهره بردارى است و درنهاي۱۵ت پاسگاه در مرز هرات با استان خراسان ايران ساخته مي شود که در جلوگيرى از قاچاق مواد مخدر، تردد اشرار و ترددهاى غيرقانوني موثر خواهند بود.
قمي بازسازى افغانستان را يک مسووليت بين المللي دانست و افزود : نبايداجازه داد افغانستان همانند گذشته به پايگاه ناامني و تهديد منطقه و جهان تبديل شود.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]