بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
'امان الله کارمندان دولتی را کشته است'
سيد نصير احمد علوی، سخنگوی والی هرات و رييس امنيت ملی اين ولايت، ادعا کرد که نيروهای تحت امر امان الله فرمانده مخالف اسماعيل خان که هم اکنون کنترل ولسوالی شيندند(سبزوار) را در دست دارد، مقامات محلی و کارمندان دولتی در اين ولسوالی را "قتل عام" کرده اند.

آقای علوی شمار کشته شدگان زد و خوردهای خونين دو روز گذشته در جنوب هرات را "بسيار زياد" توصيف کرد اما از ذکر رقم دقيق تلفات اظهار بی اطلاعی کرد.

گزارشها قبلی، حاکی از کشته شدن پنجاه تن در درگيريهای دو روز اخير در هرات بود.

درگيريهای خونين در ولايت غربی هرات که تا چند ماه پيش از امن ترين مناطق افغانستان به شمار می رفت، در ساعات اوليه بامداد روز شنبه (15 اوت)، زمانی آغاز شد که فرماندهان محلی مخالف والی هرات، در اقدامی هماهنگ، از چهار جهت در ولسواليهای شيندند(سبزوار)، کرخ، کشک رباط سنگی و چشت به نيروهای تحت امر والی اسماعيل خان حمله ور شدند.

رييس امنيت ملی هرات می گويد که نيروهای آنها، موفق شده اند شورش در سه جهت را سرکوب کنند اما درگيريها در ولسوالی شيندند(سبزوار) همچنان ادامه دارد.

شورای امنيت ملی افغانستان، حمله به نيروهای اسماعيل خان را محکوم کرده و آن را اقدامی عليه حاکميت ملی اين کشور خوانده است.

در اين حال، عبدالکريم افغان سخنگوی امان الله خان، فرمانده شورشی در ولسوالی شيندند(سبزوار) هرات، ادعاهای رييس امنيت ملی اين ولايت را رد کرد.

او رقم اعلام شده در روز اول درگيری را که از کشته شدن بيست و دو نفر در ولسوالی شيندند(سبزوار) خبر می داد تاييد کرد، اما گفت که مردم عادی و کارمندان دولت در اين زد و خوردها آسيبی نديده اند.

ژنرال ظاهر عظيمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نيز، صبح امروز (16 اوت) در يک کنفرانس خبری، از اعزام نيروی کمکی برای پشتيبانی از والی هرات خبر داد.

او گفت که دو واحد هفتصد نفری ارتش ملی افغانستان به ديگر سربازان ارتش ملی که در هرات مستقرند خواهند پيوست تا در کنار نيروهای محلی، با شورشيان مقابله کنند.

گزارشگر محلی بی بی سی در هرات می گويد که شماری از سربازان ارتش ملی، عصر روز يکشنبه به هرات رسيدند.

تنش در بادغيس

از ولايت بادغيس در همسايگی هرات نيز خبر می رسد که فرماندهان نظامی طرفدار اسماعيل خان والی هرات در اين ولايت، دست به تحرکاتی زده اند که برای ساعاتی، آرامش قلعه نو مرکز ولايت بادغيس را برهم زده است.

ولايت بادغيس، زادگاه ظاهر نايب زاده فرمانده برکنار شده فرقه (تيپ) شماره هفده هرات است که از طرفهای درگير در زد و خوردهای خونين اوايل سال جاری خورشيدی در هرات است؛ اين درگيريها، منجر به کشته شدن ميرويس صادق وزير هوانوردی افغانستان و کشته و مجرح شدن دهها تن ديگر شد.

بر اساس گزارشهای رسيده، فرماندهان طرفدار اسماعيل خان والی هرات، ظاهر نايب زاده و برادر وی، که فرماندهی پليس ولايت بادغيس را بر عهده داشت، از شهر قلعه نو بيرون رانده اند.

تظاهرات در هرات

برای دومين روز پياپی، شهر هرات شاهد تجمعات اعتراض آميزی شماری از مردم اين شهر بود که خواهان پايان دادن به درگيريهای جنوب اين ولايت و برخورد با شورشيان هستند.

راهپيمايان خشمگين که شعارهايی عليه بر هم زنندگان امنيت سر می دادند، در مقابل دفتر هيات نمايندگی سازمان ملل متحد (يوناما) در شهر هرات تجمع کردند و خواستار اقدام جدی دولت و جامعه جهانی، برای بازگشت آرامش به شهرشان شدند.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]