بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
نيروهای ائتلاف مواضع فرمانده امان الله را بمباران کردند
هواپيماهای جنگنده نيروهای ائتلاف بين المللی، ظهر سه شنبه 17 اوت مواضع نيروهای شورشی تحت امر فرمانده امان الله در ولسوالی شيندند(سبزوار) در هرات را بمبماران کردند.

اسکات نيلسون سخنگوی اين نيروها، روز دوشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده بود که در صورت ناکامی دولت افغانستان در خواباندن شورشها در ولايت هرات، نيروهای ائتلاف بين المللی ضد تروريسم در اين زمينه اقدام خواهند کرد.

دو سال پيش هم، در درگيريهای مشابهی که بين اسماعيل خان والی هرات و نيروهای تحت امر فرمانده امان الله روی داد، نيروهای ائتلاف اقدام به بمباران خط مقدم جبهه به منظور پايان دادن به درگيريها کردند.

بامداد روز شنبه (14 اوت)، فرماندهان مخالف اسماعيل خان والی هرات، از چهار جهت به مواضع نيروهای تحت امر وی در ولسواليهای شيندند(سبزوار)، کرخ، کشک رباط سنگی و چشت حمله ور شدند که درگيريها در ولسوالی شيندند(سبزوار) همچنان ادامه دارد.

شورای امنيت ملی افغانستان، شورشهای اخير در هرات را محکوم کرد و تصميم گرفت تا با اعزام واحدهايی از ارتش ملی، سربازان تحت امر اسماعيل خان را در خواباندن شورشهای کسانی که مقامات در مرکز آنها را شبه نظاميان غير مسوول خوانده اند کمک کند.

پيشروی جنگ به سوی مرکز ولايت هرات

با وجود استقرار واحدهايی از ارتش ملی افغانستان در ولسوالی آشوب زده شيندند(سبزوار) در جنوب هرات، نيروهای شورشی تحت امر فرمانده امان الله، دوشنبه شب موفق شدند، يک ولسوالی ديگر در اين ولايت را نيز تصرف کنند.

فرمانده امان الله که دولت افغانستان وی را متهم به اقدام عليه حاکميت ملی اين کشور کرده، اکنون کنترل ولسوالی ادرسکن در هفتاد کيلومتری جنوب هرات را نيز به دست گرفته است.

به گفته گزارشگر محلی بی بی سی در هرات، شاهدان عينی از تلفات سنگين درگيريهای دوشنبه شب خبر داده اند.

ژنرال ظاهر عظيمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی بی سی گفت که يک واحد ديگر ارتش ملی اين کشور نيز به منظور پايان دادن به درگيريها در غرب کشور، از شهر هرات به مناطق آشوب زده اعزام شده است.

با وجود اينکه شورای امنيت ملی افغانستان، پيش از اين اعلام کرده بود که با فرمانده امان الله و نيروهای شورشی تحت امر وی برخورد خواهد کرد، اما آقای عظيمی گفت دولت مرکزی با تعيين مهلت چند ساعته، به اين نيروها هشدار داده است تا به مواضع قبلی خود باز گردند، در غير آن صورت، با آنها برخورد خواهد شد.

شهر هرات آشفته است

از مرکز ولايت هرات نيز خبر می رسد که اوضاع اين شهر، بر خلاف روزهای گذشته نا آرام به نظر می رسد.

گزارشگر محلی بی بی سی می گويد که رفت و آمد مردم در سطح شهر هرات کاسته شده و تعداد زيادی از مغازهها بسته است.

حضور افراد مسلح در اين شهر نيز بيشتر از گذشته به چشم می خورد.

لودين: دولت در درگيريهای هرات دست نداشته است

جاويد لودين سخنگوی رييس دولت انتقالی افغانستان بار ديگر اقدامات فرماندهان مسلح محلی عليه اسماعيل خان والی هرات را حمله به حاکميت ملی خواند.

آقای لودين که روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری در کابل سخن می گفت شايعه دست داشتن دولت مرکزی در اين درگيری ها را جدا رد کرد.

سخنگوی رييس دولت انتقالی افغانستان همچنين، وقوع اين درگيرها را ادامه جنگ سالاری در اين کشور عنوان کرد و عاملان درگيريها را "جنايت کار" خواند.

آقای لودين گفت که دولت مرکزی هياتی را برای بررسی وضعيت ولسوالی شيندند(سبزوار) به آن محل اعزام کرده است.

روز دوشنبه سخنگوی اسماعيل خان والی هرات، ادعا کرده بود که شماری از نيروهای کمکی طالبان از ولايات فراه و قندهار، به افراد فرمانده امان الله پيوسته اند.

آقای لودين در اين مورد اظهار بی اطلاعی کرد اما گفت که با هر کسی که در تشنجهای هرات دست داشته باشد، برخورد قانونی خواهد شد.

جاويد لودين يک بار ديگر از موضع دولت افغانستان، بر اين نکته تاکيد کرد که امان الله فرمانده گروهی از شبه نظاميان است و هيچگونه رسميتی در وزارت دفاع افغانستان ندارد.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]