بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
استقرار ارتش ملی در هرات
يک روز پس از اعلام آتش بس در منطقه آشوب زده شيندند هرات، نيروهای ارتش ملی افغانستان، جايگزين شورشيان وفادار به فرمانده امان الله در اين منطقه شدند.

ژنرال فضل احمد امان رييس تشکيلات وزارت دفاع افغانستان که از جنوب هرات با گزارشگر محلی بی بی سی سخن می گفت، از استقرار نيروهای ارتش ملی اين کشور، در مرکز ولسوالی، پايگاه هوايی و فرقه (تيپ) بيست و يک شيندند، مرکز ولسوالی ادرسکن و همچنين فرودگاه هرات خبر داد.

او افزود که نيروهای ارتش ملی، به منظور پيشگيری از احتمال رويارويی مجدد طرفهای درگير، يک خط حايل بين طرفين ايجاد کرده اند.

ژنرال امان همچنين از بازگشايی بزرگراه هرات – قندهار خبر داد که از پنج روز پيش و به دنبال آغاز زد و خوردها در ولسوالی شيندند، بسته شده بود.

به گفته اين مقام وزارت دفاع افغانستان، شانزده تن از اسيران جنگی نيروهای محلی تحت امر اسماعيل خان والی هرات نيز، از اسارت فرمانده امان الله خارج شده و به پليس ملی تحويل داده شده اند.

درگيريها در غرب افغانستان، از بامداد روز شنبه (14 اوت) و به دنبال حمله مشترک چند فرمانده ناراضی از اسماعيل خان والی هرات به مواضع نيروهای تحت امر وی در ولسواليهای شيندند، کشک رباط سنگی، کرخ و چشت آغاز شد.

مقامات محلی می گويند که نيروهای آنها موفق شدند در ساعات اوليه شورش در سه جهت را خاموش کنند، اما جنگهای شديد در ولسوالی شيندند، تا ظهر روز سه شنبه (17 اوت) ادامه داشته است.

شورای امنيت ملی افغانستان در نخستين ساعات پس از آغاز درگيريها در غرب کشور، تشکيل جلسه داد و اعلام کرد که نيروهای مهاجم، با حمله به اسماعيل خان، عليه حاکميت ملی اين کشور اقدام کرده اند.

از نخستين روز درگيری در هرات واحدهايی از ارتش ملی به اين ولايت اعزام شدند، اما درگيريهای شديد، حتی در حضور اين نيروها نيز ادامه داشت.

زد و خوردهای خونين در غرب افغانستان که دهها کشته و مجروح برجای گذاشته است، زمانی فروکش کرد که فرمانده امان الله، اعلام کرد که فرمان مرکز برای پايان دادن به درگيريها را می پذيرد و حاضر است مناطق تحت کنترل خود را به آنان واگذار کند.

دو سال پيش هم، نيروهای تحت امر فرمانده امان الله و اسماعيل خان والی هرات، در همين منطقه باهم درگير شدند که زد و خوردها پس از چند روز، با دخالت نيروهای ائتلاف بين المللی ضد تروريسم پايان يافت.

هنوز معلوم نيست که دولت افغانستان، با عاملان آغاز درگيريهای خونين در هرات، چه برخوردی خواهد کرد.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]