بسم الله الرحمن الرحیم
HeratNews
خراسان - هرات


لا غـالِـبَ إلا الله - فـَحـَسبـُنـا الله وَ نـِعـمَ الـوکـیـل
۲۴ دلو ۱۳۸۲ Herat News

انتقاد والی هرات از نحوه تشکيل اردوی ملی

محمد اسماعيل خان " والي قدرتمند هرات ، از نحوه گزينش افراد براى حضور در ارتش ملي افغانستان ، انتقاد کرد.
وى ، امروز (جمعه ) در سخناني در جمع مردم هرات در مراسم نماز جمعه گفت : محدوديت سني در نظر گرفته شده براى استخدام افراد در ارتش ملي افغانستان ، يک جفاى بزرگ و دردناک به مجاهدين اين کشور است .
والي هرات گفت : مجاهدين افغانستان از سنين نوجواني بر اساس يک رسالت ملي و اسلامي و در شرايطي حساس ، به دفاع از کشور و جهاد مقدس در برابر متجاوزان و مقاومت در برابر دهشت افکنان پرداختند و اکنون نبايد با ايجاد محدوديتها، آنان را از حضور در ارتش محروم کرد.
اسماعيل خان ، افزود : بسيارى از اين دلاورمردان و پاسداران و وارثان بر حق شهدا، اکنون بيش از۴۵ سال سن دارند و بايد آنان را از چنين شرايطي مستثني کرد.
وى اظهارداشت : نزديک به ۲۵ سال از آغاز جهاد مردم افغانستان مي گذرد و نبايستي به وارثان بر حق انقلاب اين کشور، چنين جفايي شود و آنان را از حضور در صحنه ها و ارتش محروم کرد.
والي هرات از دولت افغانستان و وزارت دفاع اين کشور خواست تا در اين مورد تجديد نظر کنند که اين خواسته وى با تکبير حاضران مورد تاييد قرار گرفت .
وزارت دفاع افغانستان ، سن پذيرش داوطلبان حضور در ارتش ملي ۷۰ هزار نفرى اين کشور را،۱۸ تا۲۸ سال تعيين کرده است .
والي هرات همچنين کاهش نيروهاى ارتش ملي افغانستان را موجب کشاندن هزاران تن از مجاهدين اين کشور به بي سرنوشتي ، ارزيابي کرد.
وى ، افزود : شکايات اين عده و سرنوشت نامعلوم آنان ، در روحيه نيروهاى ارتش نيز تاثير منفي خواهد گذاشت .
وزارت دفاع افغانستان از مجموع بيش از۲۰ هزار نيروى مجاهدين ولايت هرات در جنوب غربي اين کشور، تنها شش هزار نفر را به عنوان سهم اين ولايت در ارتش آينده افغانستان ، تعيين کرده است .
تشکيل ارتش ۷۰ هزار نفرى افغانستان از حدود دو سال پيش آغاز و تاکنون کمتر از۱۰ هزار نفر آنان آموزشهاى لازم را طي کرده و عملياتي شده اند.
در صورت تداوم روند موجود، اتمام آموزش و تشکيل اين ارتش ، حدود۱۰ سال به طول خواهد انجاميد.
دولت افغانستان بر اساس برنامه "آغاز نو"، خلع سلاح يک صد هزار نفر افراد مسلح را زير نام طرح "دى .دى .آر" آغاز کرده و قرار است که اين عده در يک برنامه سه ساله ، از امور نظامي به بخشهاى غيرنظامي انتقال يابند.

خراسان - هرات

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]