برگزاری آیین جاهلانه و خرافی گِل مالی در ایران

 

 

سنی نیوز:بر خلاف منع گل مالی، قمه زنی و …. مردم لرستان آیین جاهلانه و خرافی گل مالی را برگزار کردند! مبارزه با خرافات یکی از کارهای مهمی است که دولت و حکومت از انجام آن سرباز می زنند، چون بقای خود را در بودن این خرافات می دانند!

 

 

 

به گزارش «سنی نیوز »به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی امروز همزمان با روز عاشورای حسینی، آیین “گِل مالی” در سراسر استان لرستان برگزار شد.
لرستانی ها از شب تاسوعای حسینی خاکهای بسیار نرم را فراهم می کنند و با ساخت حوضچه های گلی، این خاک را برای روز عاشورا آماده می سازند.
مردم خاک را در حوضچه قرار می دهند و با روشن کردن شمع و قراردادن شیشه های گلاب در دور تا دور حوضچه، به عزاداری و سینه زنی می پردازند.
در صبح عاشورا با درست کردن گل و معطرکردن آن با گلاب برخی مردم با غلطیدن در حوضچه و برخی دیگر با مالیدن گل به سر و صورت و بدن، خود را برای عزای امام حسین در روز عاشورا آماده می کنند.

 

برخی دیگر نیز به یاد حضرت عباس (ع) با قرار دادن پنجه گلی بر شانه های خود در آیین های عزاداری شرکت می کنند.
پس از گل مالی، مردم در کنار آتش قرار می گیرند تا گلها بر بدنشان خشک شود و سپس راهی هیاتهای عزاداری می شوند.

————————————————————-

شهداى گمنام کربلا

سنی نیوز:بدون شک واقعه کربلا یکی از وقایع دلخراشی است که در تاریخ اسلام به ثبت رسیده است. در این واقعه بسیاری از فرزندان، نزدیکان و یاران حضرت حسین رضی‌الله‌عنه به شهادت رسیدند. ما در این واقعه نامهای بسیاری چون علی اصغر، عباس، جعفر و غیره را در رسانه‌‌ها، کتاب‌ها و غیره بارها شنیده‌ایم که با آب و تاب برای آنها سوگواری شده و حتی کودکان هم با این نامها آشنایی کامل پیدا کرده‌اند.


جالب است بدانید در میان این نامها، نامهایی همچون ابوبکر، عمر و عثمان نیز دیده می‌شود که از نزدیکترین افراد به حضرت امام حسین رضی‌الله‌عنه بوده‌اند. بطور مثال حضرت حسین برادرانی به نامهای ابوبکر، عمر و عثمان داشته‌اند وحتی فرزندی به نام ابوبکر داشته که همه آنان در واقعه کربلا در کنار حضرت حسین رضی‌الله‌عنه و در کنار برادران دیگرشان به همان دلیلی که آنان به خون غلتیدند، به شهادت رسیدند اما امروزه هیچ نامی از آنها برده نمی‌شود.

 حال سؤال این است که اگر حضرت علی  و حضرت حسین رضی‌الله‌عنهما با حضرات ابوبکر، عمر، و عثمان رضی‌الله‌عنهم (نعوذ بالله) دشمنی داشته‌اند چرا این نامها را بر فرزندان خود گذاشته‌اند؟ کدام عقل سلیم حاضر است باور کند که حضرت عمر رضی‌الله‌عنه حضرت فاطمه را به شهادت می‌رساند و حضرت علی نام عمر را بر فرزندش می‌گذارد؟ چرا هیچ‌گاه نامی از این شهدا در عزاداریها برده نمی‌شود؟ این شهدا به کدامین گناه گمنام مانده‌اند؟

 و هزاران چرای دیگر که هیچ‌گاه برای آن جواب قانع کننده دیگری نخواهید یافت؛ مگر اینکه بپذیریم که صحابه هیچ‌گونه دشمنی با هم نداشته‌اند.  اما برخی از انسانهای بعد از آنان، بدون توجه به اعلام رضایت خالق یکتا از صحابه، به آنان افترا بسته و به خود جرأت توهین به برگزیدگان الهی را می‌دهند.در ادامه به ذکر برخی از نزدیکان حضرت حسین رضی‌الله‌عنه که در واقعه کربلا به شهادت رسیدند می‌‌پردازیم: برادران حضرت حسین رضی‌الله‌عنه:

۱-  عباس بن علی بن ابی‌طالب، ابوالفضل (هنگام شهادت ۳۴ سال داشتند)۲ -ابوبکر بن علی بن ابی‌طالب (مادرشان لیلی بنت مسعود بن خالد ربعی بود)۳-   عمر بن علی بن ابی‌طالب (مادرشان صهباء بنت ربیعه بود)۴-    عثمان بن علی بن ابی‌طالب۵-    محمد بن علی بن ابی‌طالب (محمد اصغر) ۶-    عبدالله بن علی بن ابی‌طالب (هنگام شهادت ۲۵ سال داشتند)۷-    جعفر بن علی بن ابی‌طالب (هنگام شهادت ۱۹ سال داشتند)

 

فرزندان حضرت حسین رضی‌الله‌عنه:

۱-    علی بن الحسین (علی اکبر)۲-    ابوبکر بن الحسین ۳-     عبدالله بن الحسین (هنگام شهادت ۲۵ سال داشتند)

اهل بیت دیگر حضرت حسین رضی‌الله‌عنه

۱-     ابوبکر بن الحسن بن علی بن ابی‌طالب۲-     عبدالله بن الحسن بن علی بن ابی‌طالب۳-     قاسم بن الحسن بن علی بن ابی‌طالب۴-     عون بن عبدالله بن جعفر بن ابی‌طالب۵-     محمد بن عبدالله بن جعفر بن ابی‌طالب۶-     جعفر بن عقیل بن ابی‌طالب۷-     عبدالرحمن بن عقیل بن ابی‌طالب۸-     عقیل بن ابی‌طالب۹-     مسلم بن عقیل (در کوفه به شهادت رسیدند)۱۰-   عبدالله بن مسلم بن عقیل۱۱-   محمد بن ابی سعید بن عقیل الله متعال حسین بن علی و همراهان قهرمانش را که در راه اسلام از جان گذشتند رحمت کند.

درود و سلام الهی برآنان باد.

منابع و مراجع:۱-     کشف الغمه، للإربلی ۲/۶۷.۲-     أعلام الوری، للطبرسی ۲۰۳ ، ۲۵۵.۳-     الإرشاد، للمفید ۱۸۶، ۱۹۶.۴-     الفصول المهمه، لإبن الصباغ، ۱۲۶ ، ۱۵۲.۵-     تاریخ الیعقوبی، ۲/۲۱۳،۲۸۸.۶-     التنبیه والإشراف، ۲۶۳.۷-     وحلاء العیون، للمجلسی، ۵۸۲.۸-     مقاتل الطالبین، لإبی الفرج الإصفهانی، ۸۳، ۸۶، ۸۷، ۱۸۸.۹-     الاختصاص للمفید، ۷۸۱۰-  البدایه والنهایه، ۸/۲۱۰ - ۲۰۳.۱۱-  جمهرة الانساب العرب، ۳۳.۱۲-  الفتوح، ۵/۲۰۲.۱۳-  الحسن والحسین سیدا شباب اهل الجنة، محمد رضا۱۴-     شهید اعظم، ابوالکلام آزاد

/ 0 نظر / 15 بازدید