۴ جوزا ۱۳۸۵ هجری شمسی

ادعاى ديدار حلقات مشخص ايران با طالبان گرديد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هرات آژانس خبرى پژواک  ،٢جوزا

 

برخى مسؤولين دولتى  و مردم در حوزه غرب کشور، ادعاى ديدار حلقات مشخص ايران با طالبان  و فروش اسلحه ساخت ايران در افغانستان را دارند، اما مسؤولين جمهورى اسلامى ايران، اين ادعاها را شديداً رد ميکنند.

 

آنها که شامل مقامات محلی وبعضى  مردم  ولایات فراه، هرات و نيمروز اند ادعا دارند که افراد مسلح ایرانی واستخبارات آنکشور با تذکره افغانی درافغانستان، فعالیت مى نمايند.  

 

این ادعا ها زمانی مطرح میشود که به گفتۀ مسؤولین امنیتی ولایت فراه ،هفتۀ  گذشته دربمباردمان قوای ائتلاف، مولوی محمود بلوچ تبعه ایران با بیست تن ازافرادش به شمول یک انتحارکننده ایرانی درولسوالی بکوا کشته شدند.

 

مل پاسوال سید آقا ثاقب، قوماندان امنیه ولایت فراه به آژانس خبری پژواک گفت که آنها گزارشاتی را بدست آورده اند که بعضى نماینده گان مخالفین دولت با برخى حلقات  در ایران دیدار کرده اند.

 

ثاقب بدون ذکرمحل وزمان مشخص این ملاقات ها ادعا کرد که رفت وآمد نماینده گان طالبان به ایران جريان دارد  وحتی کسانی ازوی تقاضا نموده اند که آنها میتوانند، برایش سلاح ایرانی خريدارى نمايند.

 

موصوف افزود که چندی قبل به آنها گزارشی ازانتقال ٨٠ میل سلاح خفیف به ولسوالی شیندند ولایت هرات رسید و بعداً شخصی، ازوی تقاضا کرد که اگربه سلاح ایرانی ضرورت دارند حاضر است براى شان خريدارى نمايد.

 

وى مدعى شد که حدود یکماه قبل،زمانی که پولیس درولسوالی خاشرود ولایت نیمروز برای تخریب کشتزارهای کوکناراعزام شد با یک گروپ ٢٣ نفری افراد مسلح ایرانی مواجه گرديد و بعداً این افراد درنتيجۀ درگیری ،مؤفق به فرار به سوی ولسوالی بکواه شدند.

 

  به گفتۀ  قوماندان امنیه فراه، باوجود یک روز تعقیب وجستجو، این تعداد افراد که اصلا مربوط به گروه مولوی محمود بلوچ بودند ،ناپدید گرديدند.

ثاقب در ادامه ادعايش ميگويد که مولوی بلوچ، یکتن از قوماندانان مهم طالبان وازجمله قاچاقچيان مشهور و ظاهراً باشندۀ منطقه بهرامچه هلمند (سرحد مشترک با ایران وپاکستان) بوده اما با بعضی از حلقات ایران، ارتباط داشت ودرمناطق غرب کشور عمدتا اعمال تخریبی را انجام میداد.

 

به ادعای قوماندان امنیه فراه، یک هفته قبل ازکشته شدن مولوی بلوچ با بیست تن ازهمراهانش ،حاجی عبدالرحمن سابق ولسوال بکوا(درزمان طالبان)،درجمعه بازار دشت شاه گی ولسوالى بکوا یک ایرانی را درمحضر عام به مردم نشان داد که لباس انتحاری را به تن کرده بود.

 

وى ادعا نمود که مولوى بلوچ با اين اقدامش مردم را تشویق به انجام عملیات انتحاری برضد دولت وقوای خارجی  کرد، اما علیرغم این تلاش ها ،یک هفته بعد، انتحارکننده ایرانی با سه انتحار کننده تبعه پاکستان به شمول ٣٥ تن دیگر دربمباردمان هوایی قوای ائتلاف در بکوا به قتل رسیدند.

 

مولوى محى الدين بلوچ والى فراه نيز ميگويد که گزارشات وشايعاتى در مورد مداخلات ايران در افغانستان و حتى آموزش نظامى افغانها توسط ايرانى ها در ايالت کرمان ايران به آنها رسيده است ، ولى اين گزارشات قطعى نيست و نمى تواند آنرا دقيقاً  ترديد و يا تاييد نمايد.

 

اما سال گذشته عبدالصمد ستانکزی والی اسبق فراه  در گفتگو به آژانس خبری پژواک  مدعی بود که مداخله ایران درامور افغانستان، نسبت به مداخله پاکستان خطرناکتراست  .ایران ،مخالفین دولت افغانستان را درمنطقه ای بنام شمس آباد درداخل ایران آموزش میدهدوسپس آنها را برای انجام اعمال تخریبی به داخل کشور اعزام مینماید.

 

موصوف گفته بود: (( همه به شمول جامعه جهانی ازمداخله پاکستان درامور افغانستان  مطلع هستند وچگونگی این مداخله تقریبا برای همه مشخص است؛ اما ايران علاوه برآموزش مخالفین دولت- ازلحاظ فرهنگی نيز تلاش دارد که هویت ملی ما را از بین ببرند.))

 

به گفتۀ  وى ،یکتعداد از این افراد با جرات نزد او آمدند وبدون اینکه ازشخصیت او خبرباشند پیشنهاد کردند که اگرشما بخواهید میتوانید با مسئوولین ایران صحبت وبا آنها ملاقات نمائید.

 

به ادعاى والى اسبق فراه، یک زمان سکرتر دفتر ولایت به او گفته بود که ولسوال زابل (ایران) میخواهد از طريق تيليفون با شما صحبت کند اما به آنها گفت که او يک والى است و نمى تواند با یک فرد خارجی ،بدون اجازه مقامات ذيصلاح افغانستان  صحبت نمايد ؛باید دراین رابطه حکومت مرکزی را درجریان بگذارند .

 

درحالی که مقامات محلی ولایت هرات، ازاظهارنظر درمورد ادعای مداخله ایران دراین ولایت خودداری نمودند اما حاجی محمد نعیم کریمی سابق ولسوال شیندند ومتنفد مردمی مدعی است که وی درمدت سه ماه که ولسوال شیندند بود معلومات زیادی درمورد مداخله ایران در ولایت هرات بدست آورده است.

 

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که وی معلومات مداخله ایران به شمول گرفتن تذکره افغانی  و ارسال اسلحه به هرات را با مقامات محلی هرات وحتی قوتهای خارجی مطرح نموده، اما دولت دراین راستا ضعیف عمل کرد و وی بخاطرحفظ منافع ملی، مجبور به استفعا گردید. 

 

حاجی محمد نعیم حاضرنشد درمورد تعداد این تذکره وعامل انتقال آن به ایرانی ها توضیحات بدهد اما افزود که اکثراین تذکره ها توسط بعضی عناصر ازولسوالی شیندند به ایرانی ها فروخته شده وسپس  برای افرادمشخص ایرانی درافغانستان داده شده است که برای اموراستخباراتی با لباس محلی تردد نمایند.

 

محمد نعیم ٢٣ ساله باشنده منطقه  زیرکوه ولسوالی شیندند که بخاطردريافت کاربه ولایت نیمروز رفته است نیزمدعی است که تعداد زیاد طالبان درباغ شمس آباد شهر بیرجند (جنوب شرقی ولایت خراسان جنوبی ایران) آموزش میبینند.

 

 وی ادعا کرد  که او این معلومات را از یکی ازدوستانش که درآنجا آموزش دیده وبعد ازگرفتن سلاح و وسایل ارتباطی، دوباره به افغانستان برگشته است بدست آورده است وازقول دوستش نقل قول نمود که اوماموریت گرفته است تا برضد نیروی های افغان وخارجی  بجنگند.

 

نعیم همچنین گفت که دوستش به وی گفته است که آنها درصورتیکه که زخمی شوند حق ورود به ایران را ندارند وصرف میتوانند  با بعضی افراد ارتباطی تماس بگیرند.

 

با وجود اینکه غلام دستگیرآزاد والی نیمروز، کشته شدن یک عسکر افغان ویک افسر ایرانی را درجریان تخطی مرزی نظامیان ایران  ودستگیری حداقل چهار شهروند ایران، بدون اسناد ومدارک قانونی را طی سال گذشته دراین ولایت میپذیرد اما میگوید که دلایل قطعی ازدخالت ایران دراین ولایت دیده نمیشود.

 

اما وى خاطرنشان ساخت که اقوام بلوچ درسرحد مشترک با ایران وپاکستان حضوردارند وبیشتراین افراد، دارای تابعیت سه گانه هستند واحتمال این وجود دارد که ازاین اسناد، علیه منافع ملی کشورسوء استفاده شود.

 

اين درحاليست که بعضى رسانه هاى خبرى کشور اخيراً ادعا کرده اند که  گروه جديد لشکر محمدرسول الله که اعضاى آن مهاجرين افغان مقيم ايران اند، ازسوى سپاه پاسداران ايران شکل گرفته   و در ولايات غرب افغانستان بر ضد دولت افغانستان و نيروهاى خارجى  فعاليت ميکنند.

 

اين منابع ، ساحه فعاليت  لشکر ياد شده را  ولايات فراه ، نيمروز ، هلمند و ارزگان  ذکر نموده اند.

 

سلطان احمد بهين سخنگوى وزارت امور خارجه افغانستان  در رابطه به اين ادعا ها  به آژانس خبرى  پژواک مختصراً  گفت: ((ما اين اطلاعات را با نگرانى و جديت مطالعه ميکنيم اما در عين زمان، دولت اسلامى افغانستان خواهان ادامه روابط دوستانه با جمهورى اسلامى ايران است .))

 

اما مسؤولين سفارت جمهورى اسلامى ايران مقيم کابل ، رابطه با طالبان، ارسال سلاح و تشکيل لشکر محمد رسول الله را  کذب محض خوانده و به شدت رد ميکنند.

 

محمد رضاء نفر معاون سفارت ايران در کابل به آژانس خبرى پژواک گفت که  اين خبر صرف ادعا بوده ، دليلى براى اثباتش وجود ندارد، به ويژه اينکه بحث ارتباط سران طالبان با ايران به قدرى پوسيده است که هيچکس تاحالى ادعا نکرده.

 

وى افزود که همه ميدانند که طالبان را چه کسى به وجود آورده، چه کسى پرورش داده و چه کسى تقويت ميکند.

 

موصوف ادعا کرد که منبع خبر مجهول است، فرد مدعى ( آقاى ثاقب) به عنوان منبع خبرى موثق و مطلع تلقى نمى شود، به ويژه اينکه همه سخنانش سراسر ضددو نقيض و توهين آشکار به مهاجرين افغان تلقى ميشود.

 

معاون سفير ايران ادعا کرد :(( اگر دليل و مدرکى وجود ميداشت، نيروهاى امريکايى و دشمنان ايران حتماً از آن بهره بردارى زياد مينمودند.))

 

به گفتۀ آقاى نفر، سران طالبان ، حکمتيار و برخى مقامات ارشد خارجى و داخلى در افغانستان صراحتاً در ماه گذشته اين ادعا ها را مردود دانستند.

 

وى به نشر خبر لشکر محمد رسول الله  در بعضى رسانه ها که گويا توسط سپاه پاسداران ايران  تشکيل شده ، اشاره نموده، افزودکه اين رسانه ها بايستى اين را فرا بگيرند که دوران تنش ، تندروى و افراط گرايى پايان يافته و بجاى بکار گيرى اتهام بر اين و آن، همسايه به زنده گى مسالمت آميز که گزينه بهترى است، معتقد باشند.

 

معاون سفير ايران با اين ادعا که چنين لشکرى اساساً وجود خارجى ندارد ،گفت: ((موضوع دخالت سپاه پاسداران درامور داخلى افغانستان به قدرى بى اساس و مضحک است که جا داشت در مجلات فکاهى و به عنوان بزرگترين دروغ سال به چاپ ميرسيد.))

 

قرار اظهارات وى ، بر اساس جديد ترين آمار منتشره از سوى  شوراى امنيت ملل متحد، ايران بيشترين ميزان مبارزه با تروريزم جهان را داشته است.

 

معاون سفير ايران  اظهار داشت که سوال اساسى يافتن پاسخ اين معما است که چرا همه اين اتهامات، پس از تصميم ايران مبنى بر اخراج مهاجرين غير قانونى افغان، متوجه ايران است.

 

موصوف گفت که مرزهاى جمهورى اسلامى ايران  و افغانستان ، مرزهاى صلح و دوستى بوده و طرح اينگونه ادعا هاى بى اساس خواسته، بدخواهان روابط دو کشور است.

 

همچنان مسؤولين سرقنسلگری ایران درهرات قبلاً گفته بودند که  ايران طی پنج سال گذشته براى تسریع بازسازی افغانستان،  بالغ بر٥٦٠ میلیون دالر را دراجرای پروژه های مختلف ازجمله راه سازی،شبکه های برق،آب وزراعت عمدتا درغرب افغانستان به مصرف رسانده است.

 

قرار اظهارات منبع، براین اساس ایران سالانه اعطای ٥٠ میلیون دالرکمک بلاعوض،٥٠ میلیون دالر اعتبارپولی ودوازده میلیون دالر کمک های انسان دوستانه را در افغانستان انجام داده است.

 

با اين حال، قاری یوسف احمدی سخنگوى طالبان در مورد مذاکره طالبان و ايران گفت که آنها اصلا با ایران ارتباط ندارند ونه هم ایرانی ها با آنان ارتباط دارند؛ چون احساس همدلی دراین رابطه درایران وجود ندارد.!

 

وی که از يک محل نامعلوم و از طريق تيليفون  به آژانس خبرى  پژواک صحبت ميکرد،  وجود جنگنجویان خارجی از جمله ایرانی ها را درجنگ افغانستان، یک اتهام خواند و مدعى شد که چنين تبليغات صرف ازجانب حکومت افغانستان  به راه انداخته میشود وبه دور از واقعيت است.

 

سخنگوى طالبان  همچنان ايرانى بودن مولوى محمود بلوچ را نيزرد کرد  و ادعا نمود  که  دولت  افغانستان، همواره ادعا ميکند که در درگيرى ها و بمباردمان ،اتباع چيچن ، ايران و عرب را کشته اند، اگر ادعاى شان  درست باشد،پس بايد  ثبوت ارائه کنند.

/ 0 نظر / 19 بازدید