۲۸ عقرب ۱۳۸۶ هجری شمسی

ایدز در افغانستان، منشأ بیرونی دارد

شبکه اطلاع رسانی افغانستان
در محفل شروع به کار کمپاین مبارزه علیه مرض ایدز که در سره میاشت تدویر یافته بود، داکتر فاطمه نصیر، رئیس کمپاین مبارزه علیه مرض ایدز در افغانستان گفت: مرض ایدز منشأ بیرونی دارد.
داکتر فاطمه نصیر، رئیس کمپاین مبارزه علیه مرض ایدز افزود، ایدز یک مرض وارداتی است که با عودت مهاجرین و خارجیان مصاب، مرض ایدز نیز به افغانستان وارد شد.
همچنین وی افزود: در کمپاین مبارزه علیه ایدز، ۶۰ نفر از شاگردان مکاتب کابل از طبقه ذکور و اناث اشتراک کرده اند که در ناحیه های ۵، ۶ و ۷ به کمپاین در جهت بلند بردن سطح آگاهی مردم، طرق مصاب شدن و جلوگیری از شیوع مرض ایدز می پردازند.
وی در ادامه گفت که رضاکاران اناث به آرایشگاه ها و رضاکاران ذکور به سلمانی ها رفته و آنان را به خطرات مرض ایدز آگاه می کنند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که نباید با کسانی که مصاب به این مرض هستند تبعیض شود و یکی از اهداف مان در این کمپاین این است که طرز نگرش مردم را تغییر دهیم تا آنان را از گوشه نشینی بیرون آورده و به سعی و تلاش و تحصیل وادار سازیم.
رئیس کمپاین مبارزه علیه مرض ایدز گفت، در سال گذشته ۶۴ نفر در سراسر کشور به این مرض مصاب بودند که با مقایسه با امسال رشد زیادی را می بینیم، به طوری که وزارت صحت عامه ۲۶۶ نفر مصاب به ایدز را اعلام کرد که بیشتر آنان را جوانان بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال تشکیل می دهند.
وی افزود، کمپاین دیگری نیز در ماه جدی در ناحیه های ۱۰، ۱۲ و ۱۵ شهر کابل اجرا خواهد شد.
ایدز، مرض خطرناکی است که بیشتر از سه طریق (سوزن های آلوده پیچ کاری، استفاده از تیغ های مصرف شده سلمانی ها و آرایشگاه ها و رابطه جنسی) انتقال می کند.
علایم آن، کاهش ۱۰ فی صد از وزن بدن، سرفه زیاد، عطسه و اسهال می باشد. در این نوع مرض، ویروس ایدز، دستگاه دفاعی بدن را ضعیف ساخته، به طوری که شخص به هر نوع مرض مبتلا می شود.
در ادامه باید گفت که کمپاین مبارزه علیه مرض ایدز یک پروگرام ۵ ساله می باشد که در سال ۲۰۰۶ به کمک مالی فدراسیون جهانی صلیب سرخ در افغانستان شروع به کار کرد و هدف از آن بالا بردن سطح آگاهی مردم و ریشه کن کردن مرض ایدز است.
قابل ذکر است که افغانستان شامل پروگرام حوزه جنوب آسیا می باشد که در آن، کشورهای چون پاکستان، هند، بنگلادیش، نیپال و سریلانکا شامل می باشد.

---------------------------------------

برای یادآوری خوب است از یاد نبریم مواردی را که غربیها و استعمار در عراق و لیبی وارد کرده بود.
بعد از حمله امریکا به عراق ، حدود پنج هزار سرنگ و آمپول مبتلا به ویروس اچ.آی.وی ، توسط مؤسسه های خارجی و غربی وارد این کشور گردید که تعدادی از آنها فاش شد و این اخبار سریعاً خاموش گردید.

همچنین مؤسسه ای از سوی کشور بلغاریا در اروپا به بهانه کمک به کشورهای جهان سوم، تعدادی پرستار و داکتران مزدور را به لیبی فرستاده بود که بعد از مدتی مردم متوجه شدند که اطفالشان به جای اینکه بهتر شوند،‌ بدتر شده روان هستند.
آنوقت بود که افشا شد که این اطفال به صورت مرموزی به ویروس اچ.آی.وی و بعضی به ایدز مبتلا هستند.
این پرستارها و داکتران خونخوار به حکم اعدام محکوم شده بودند ولی بعداً اروپا با اعمال فشار بر سر حکومت مزدور و لائیک لیبی، توانست این اشخاص را آزاد کند.

وارد ساختن مریضی ها به کشورهای اسلامی توطئه دیگری از سوی این ظالمان و جهانخواران میباشد.
زیرا در کشورهای خودشان تعداد مبتلایان به بیماری کشنده ایدز روز به روز رو به افزایش است اما این مطالب را مخفی نگاه میدارند و یا آمارهای دروغین "کاهش؟" را نشان میدهند تا بلکه بدنام نشوند.
این است آزادی غربی و دموکراسی تحمیلی و اشغال! آزادی ای که همجنسبازی و فحشا و هرنوع فساد و اعمال ضد اخلاقی از عواقب ناچیز آن خواهد بود.

------------------------------

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ اینبار ابرهه!

سایت بیداری
این روزها سخت گیری در قوانین هجرت و دشمنی با دیگر نژادها و ادیان سیاست تبلیغاتی خوبی در بعضی از کشورهای اروپایی است.
این بار برخی از کاندیدهای ریاست جمهوری آمریکا هم شدیدا دارند این روش را پی می گیرند.
"تام کانکریدو" کاندیدای جمهوری خواه که قبلا تهدید کرده بود که مکه و مدینه را نابود خواهد کرد، در یک کلیپ تبلیغاتی تلویزیونی و همچنین یک اعلان رادیویی نسبت به آنچه آن را "سیاست های مهاجرتی که باعث ورود تروریستها خواهد شد" ابراز نگرانی می کند.
در این کلیپ شخصی "مجهول" اقدام به انفجار یک مرکز تجاری در آمریکا می کند.
در این کلیپ ضمن نمایش صحنه هایی از عملیات تروریستی که در برخی کشورهای اروپایی رخ داده است پیامی با این مضمون به نمایش درمی آید: "این بهایی است که باید به سیاستمدران ضعیفی که نمی توانند از مرزهای ما در برابر اینهایی که "برای کشتن می آیند" دفاع کنند، پرداخت کنیم"
این کلیپ به تدریج در چند ایالت آمریکا به نمایش گذاشته خواهد شد.
"ابراهیم هوپر" سخنگوی مجلس روابط اسلامی آمریکا "کایر" درباره این کلیپ تبلیغاتی گفت: "واضح است که ایشان (کانکریدو) سعی دارد از ارتفاع تاسفبار گفتمان اسلام ستیز در جامعه ما جهت تبلیغ برای اهداف سیاسی اش استفاده کند"
قابل ذکر است که  وی قبلا در سخنانی در سال 2005 عنوان کرده بود در صورت هر هجومی علیه آمریکا دستور خواهد داد مکه و مدینه با یک حمله هسته ای نابود شوند!
باید دید این ابرهه جدید در این انتخابات چه خواهد کرد و آیا این سخنان بعدها نیز شنیده خواهد شد.

بازداشت گروه هشت نفری دزدان در هرات

سردسته دزدان مسلح در ولایت هرات و سه جعلکار پاسپورت دراین ولایت توسط پولیس بازداشت شد.
نورخان نیکزار سخنگوی قوماندانی امنیه هرات گفت عبدالظاهر سردسته یک گروه هشت نفری دزدان را همراه با هفت تن از افرادش بدنبال یک درگیری در ولسوالی اوبه این ولایت بازداشت کرده اند.
همچنان پولیس سرحدی هرات میگوید که سه تن را که با استفاده از پاسپورت جعلی از بندر اسلام قلعه وارد ایران میشدند بازداشت کرده است.
درجریان دوماه گذشته ده تن به اتهام داشتن پاسپورت جعلی توسط پولیس سرحدی درهرات بازداشت شده اند.

صادرات حوزه غرب کشور دو برابر افزايش يافته است

هراتآژانس خبرى پژواک ، ٢٦ عقرب

صادرات اقلام مختلف زراعتیومالداری ولایات غرب کشور درهشت ماه سال جاری به تناسب مدت مشابه سال قبل  دوبرابرافزایش يافته و به اضافه از(٢١) میلیون دالر رسیده است.

غلام قادراکبررئیس اتاقهایتجارت وصنایع حوزۀ غرب به تاريخ ٢٦ عقرب به آژانس خبری پژواک گفت که این میزان صادرات، عمدتاًشامل انواع ميوه خشک،گیاهان طبى،پیداوار مالداری وصنایع دستیبه ویژهقالین بوده که به ممالک همسایه،امارات متحده عربی ،ترکیه ، شمارى از کشورهایاروپایی وامریکا صادر گرديده اند.

وی علت افزایش صادرات را تشویقتجار صادرکننده به دلیل کاهش مشکلات اداری،تسهیل زمینه صدورگواهی و حذف مالیاتبرصادرات ازسوی حکومت وبازارمناسب فروش درخارج ا زکشورعنوان نمود.

اخيراً به اساس حُکم حامدکرزى رئيس جمهور کشور ، صادرات افغانستان از هرنوع ماليات بدون قيد زمان ، معاف گرديده است. 

غلام قادراکبر ميگويد که محاسبات به عمل آمدهنشان میدهد که صادرات اقلام ولایات غرب (هرات، فراه، غور و بادغيس) عمدتا هرات ،ازشروع سال تا اخیر ماه میزان،اضافه از٥٢ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل، افزایش داشته است.

به گفته رئیس اتاق های تجارتوصنایع حوزۀ غرب ،پیش بینی میشود درصورتیکه روند صادرات به همین منوال ادامه پیدا کندارزش اقلام صادراتی ولایات يادشده تا اخیرسال جاری به اضافه از(٣٢) ميليون دالربرسد                  />./>  />

 />حاجی توریالی غوثی  یکتن از تاجران صادرکننده نیز ازکاهش سطح صادرات بعضاً اقلامصادرتی یادآورگردیده، گفت که  درسال جاری ،حدود دوهزار تُن کنجد را به ایران وترکیهصادرنمودند وحتی بازار فروش درسال جاری به تناسب سال قبل، بهتراست.

اما موصوف شرایط صادرات اقلاموپیداوارداخلی را به تناسب  دیگرممالک بسیارضعیف وغیرقابل رقابت دانسته گفت که  درکشورهای همسایه، جوایزصادراتی تا اضافه ازده هزاردالر درمقابل صدورهرکانتینر بهصادرکننده اهدا میکنند.

به گفته غوثی با اینکه دراینجا جوایزتشویقی وجود ندارد، حتی نبود یک سیستم حمایتی نظیربیمه ودیگرخدماتموثربانکی،نبود هماهنگی بین ادارات دولتی وهمچنین با کشورهای همجوار سبب تاخیرویاتوقف کامل محموله های صادراتی درسرحدات میگردد که ادامه این روند سبب خسارت مالیزیاد،برای صادرکننده گان گردیده است.

 رئیس اتاقهایتجارت  حوزه غرب، صادرات بعضی اقلام وتولیدات افغانی به شکل غیرقانونی به بعضیکشورهای همسایه وصدور آن به دیگر ممالک بنام کشورهاى ديگر را ازجمله موانع عمدهدرعدم افزایش صادرات قانونی وباعث خروج مفاد اصلی به نفع صادرکننده خارجیمیداند.

بنابراظهارات موصوف، بادرنظرداشت میزان واردات سالانه، بیش ازچهار میلیارد دالراموال خارجی به کشور،سهم کلی صادارات داخلی درحدود ششصد میلیون دالر میرسد که این تغییر فاحش، بیانگرنقشضعیف صادرات است که نیازبه توجه جدی دارد.

 با اين وجود صادرات افغانستان در ربع دوم سال جارى که در حدود بيش از ١١٢ ميليون دالر  بود،  نسبت به ربع دوم  سال گذشته ، حدود ١٣ فيصد افزايش يافته است . 

  روح الله احمد زى، مسؤول ارتباطات عامه اداره انکشاف صادرات افغانستان  به تاريخ ٢٩ ميزان به آژانس خبرى پژواک با تذکر مطلب فوق گفته بود که صادرات در ربع دوم سال  ١٣٨٥ ،بيش از ١٠١ ميليون  دالر بود.

قرار معلومات احمدزى ،صادرات افغانستان در ربع اول سال جارى نيز در حدود ١٠٧ ميليون دالر بود و نسبت به صادرات در ربع اول سال ١٣٨٥ ، دوازده فيصد افزايش داشت.

موصوف  از فعاليت هاى اداره ياد شده، براى بازاريابى محصولات کشور ، برطرفى بعضى مشکلات در بخش ماليات و تعرفه هاى گمرکى ، بهبود در بخش پروسس اقلام صادراتى وغيره به عنوان عمده ترين دلايل براى افزايش صادرات افغانستان، ياد کرده بود.

------------------------------------

/ 0 نظر / 12 بازدید