۱۱ سرطان ۱۳۸۵ هجری شمسی

شیوع بیماری های ساری در ولایت هرات افزایش یافته است

باختر-۱۱ سرطان ۱۳۸۶
مسوولین ریاست صحت عامه ولایت هرات میگویند شیوع بیماری های ساری در ولایت هرات افزایش یافته است.
رئیس صحت عامه ولایت  هرات گفت:در طول هفته گذ شته حدود یکهزار و هفتصد تن مریض مبتلا به اسهلات به مراکز صحی در آنولات مراجعه نموده  است.
وی دلایل گسترش این بیماری را استفاده از آب غیر صحی  خواندگفت: بیست و پنج فیصد  اهالی شهر هرات و هفتادو پنج فیصد  ساکنین ولسوالیها از اب صحی اشامیدنی بی بهره بوده و از آب غیر صحی  استفاده مینمایند.
منبع افزود: ریاست صحت عامه توانائی رساندن کلورین را به شکل خانه بخانه نداشته  تنها کسانی که به امریت محیط زیست  مراجعه مینمانید کلورین را طور رایگان بخاطر کلوریشن چاه ها بدست میاورند.
 
 
 
سرقت 'مسلحانه' از یک بانک هرات در روز روشن
 
بی بی سی-۱۰ سرطان ۱۳۸۶
مقامات محلی در هرات از سرقت یک بانک دولتی در مرکز این شهر خبر داده اند.
این مقامات می گویند بانک ملی افغان، که در یک منطقه پررفت و آمد و تجاری شهر واقع است، در روز روشن، در ساعات اولیه صبح یکشنبه ۱۰ سرطان، مورد دستبرد "دزدان مسلح" قرار گرفته است.
به گفته این مقامات، "دزدان مسلح" شش میلیون افغانی و هفتاد و پنج هزار دلار را از بانک ملی افغان سرقت کرده اند.
اما برخی از مراجعان و کارمندان این بانک می گویند آنان هیچ دزد مسلحی را ندیده اند که وارد بانک شده باشد.
این شاهدان می گویند زمانی متوجه وقوع این حادثه شدند که سروصدای یک مسئول و یک تن از صرافان بانک ملی افغان را از درون بخش خزانه شنیدند که تقاضای کمک می کردند.
شاهدان می گویند آنان با شنیدن فریاد کمک که از داخل بانک شنیده می شد، بلافاصله به کمک شتافتند و در بخش خزانه بانک را که گفته می شود توسط دزدان مسلح بر روی معاون و خزانه دار بانک قفل شده بود، باز کردند و آنها را نجات دادند.
ظاهراً این سرقت بدون درگیری و در آرامش صورت گرفته، زیرا کسی صدای تیراندازی نشنیده است.
اما معاون بانک و یک تن از صرافان که می گویند دزدان آنان را در خزانه بانک زندانی کرده بودند ادعا می کنند که دزدان مسلح بوده اند.
نثار احمد پیکار مدیر مبارزه با جرایم جنایی پلیس هرات از بازداشت چهار مظنون در این رابطه خبر داد.
آقای پیکار گفت: شواهد و مدارک اولیه نشان نمی دهند که دزدان مسلح از بیرون وارد بانک شده باشند و خزانه را مورد دستبرد قرار داده باشند به طوری که هیچ یک از کارمندان و مراجعان بانک متوجه ورود آنان به خزانه بانک نشوند.

'عوامل درونی'

مدیر مبارزه با جرایم جنایی هرات افزود که تحقیقات پلیس در این رابطه آغاز شده و گمان می رود "عوامل درونی در طرح این ماجرا دست داشته باشند".
این نخستین سرقت مسلحانه از یک بانک دولتی در هرات در سالهای اخیر است که در روز روشن و در حالی که دهها تن از مراجعان در بانک حضور داشنتد صورت می گیرد.
اما دزدی مسلحانه در هرات، چیز تازه ای نیست و در این اواخر، موارد متعددی از آن روی داده است.
چندی پیش سارقان مسلح در ساعات اولیه روز و در مقابل چشمان مردم و محافظان امنیتی، به بازار پرازدحام اسعار (ارز) در مرکز شهر هرات حمله کردند و مبلغ هنگفتی را از یک صرافی ربودند، دو تن را زخمی کردند و از محل گریختند.
این سرقت در حالی صورت می گیرد که از چند ماه پیش آمار سرقت های مسلحانه و غیر مسلحانه و ترور افراد مختلف در هرات افزایش چشمگیری یافته و مردم این ولایت را نگران کرده است.
اما مقامات پلیس افزایش این آمار را رد می کنند و می گویند اوضاع عادی و تحت کنترل است.

 

پوهنتون هرات و انتظار طولانی نوسازی

بی بی سی-۱۰ سرطان ۱۳۸۶
پس از پایان جنگ، وضعیت آموزش عالی در افغا نستان ، هرچند با آهنگی کند، رو به بهبود است.
بر بنیاد قانون اساسی، دولت زمینه آموزش تا مقطع لیسانس را برای دانشجویان فراهم می کند. دانشگاه هرات یکی از مراکز آموزش عالی افغانستان در غرب کشور است.
هم اکنون بیش از ۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل اند و بیش از۱۴۰۰ دانشجوی دختر جزو این رقم اند.
حضور تقریبا ۲۶ درصدی دختران در این دانشگاه، با توجه به وضعیت عمومی زنان افغان، برای مدافعان حقوق زنان، رقم خرسند کننده ای به نظر می رسد.

دانشکده های اجاره ای

دانشگاه هرات در سال ۱۳۶۷ بنیان گذاشته شده و در طی تقریبا ۱۹ سال، این مرکز علمی، مکانی متعلق به خود نداشته و پیوسته در خانه های اجاره ای فعالیت کرده است.
در سال ۱۳۸۲ پروژه ساخت مجتمع دانشگاه هرات از سوی مقامات محلی روی دست گرفته شد؛ اما با گذشت چهار سال، به دلیل عدم پرداخت هزینه ساخت به شرکت طرف قرار داد، روند اجرای این پروژه به کندی پیش می رود.
به گفته مسوولان دانشگاه هرات ، پرداخت هزینه ساخت این پروژه، در برنامه های توسعه سال ۱۳۸۶ وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز قرار ندارد.
بیشتر دانشکده ها از جمله ۱۱ دانشکده دانشگاه هرات، هم اکنون در خانه های اجاره ای فعالیت دارند.

یک چهلم نیاز

تامین هزینه های بخش آموزش عالی، بدون کمک کشورهای کمک کننده، برای دولت افغانستان امری دشوار است.
دکتر محمد نعیم اسد رییس دانشگاه هرات، در مورد جذب کمک از نهادهای خارجی و بین المللی می گوید، در سال گذشته زمینه جذب بالغ بر یک میلیون و هفتصد هزار دلار کمک بانک جهانی به این دانشگاه فراهم شده و این کمکها، در زمینه خریداری وسایل، پرداخت هزینه جذب استادان افغان و خارجی از بیرون کشور، تامین هزینه های دانشکده ها و مواردی از این دست، به مصرف می رسد.
آقای اسد می افزاید که بخش عمده این کمکها، در ایجاد شبکه های اینترنیتی و تجهیز آزمایشگاه ها و دیگر بخشهای پروژه نو دانشگاه، هزینه می شود.
به گفته رئیس دانشگاه هرات، با توجه به مجموع هزینه اجرای پروژه دانشگاه هرات ، این مبلغ یک چهلم نیاز را تشکیل می دهد.
رئیس دانشگاه هرات که از استادان سابق دانشگاه کابل است می گوید: "روابط علمی این دانشگاه با دانشگاه های دیگر کشورها از جمله امریکا، آلمان، فرانسه، ایران اسلواکی تامین شده و زمینه ادامه تحصیل سی تن از استادان این دانشگاه در بیرون از کشور فراهم شده است.
وی می افزاید: "رشته های زبان آلمانی، باغداری، حقوق عامه، ریاضی- فیزیک، نرم افزار و سخت افزار نیز به تازگی در این دانشگاه ایجاد شده و یا در حال ایجاد است".
رئیس دانشگاه هرات می گوید که برای به روز کردن شیوه تدریس با بهره وری از تجارب نو در دنیا، تلاش شده و در این راه دانشگاه هرات موفق بوده است.

هتل

خوابگاه دانشجویی دانشگاه هرات در یک هتل قدیمی دولتی در حومه شهر قراردارد و به گفته مسوولان، "هتل غیزان" گنجایش دوصد نفر را دارد، اما هم اکنون حدود هفتصد دانشجو در این هتل، در وضعیت نامناسبی بسر می برند.
این دانشجویان که از دیگر نقاط افغانستان در دانشگاه هرات جذب شده اند، ظرف دو- سه سال اخیر به دلیل نامساعد بودن وضعیت خوابگاه و کمبود امکانات، دست به اعتصاب زده اند. چنانچه گفته می شود بودجه اختصاص یافته از سوی وزارت تحصیلات عالی، پاسخگوی نیازهای دانشجویان نیست.
خوابگاه بخش دخترانه تا سال گذشته از سوی بانک جهانی تمویل می شد و اکنون حدود بیست دانشجوی دختر در خوابگاهی موقت بسر می برند.

آموزش عالی 'روزآمد'؟

در عین حال بسیاری از دانش آموختگان در دانشگاه های افغانستان از وضعیت کلی آموزش عالی راضی نیستند و براین باور اند که هنوز تا رسیدن افغانستان به نظام آموزش عالی اجباری و جهانی روزآمد، راه درازی پیش رو دارد.
دانش آموختگان زیادی نیز با اخذ مدرک لیسانس نتوانسته اند برای خود شغلی بیابند. اما با گذشت دوره طولانی از جنگ و بحران در افغانستان، در وضعیت نو، زمینه ورود دختران و پسران جوان افغان به مراکز آموزشی به ویژه دانشگاه ها و دانشسراها فراهم شده است و بسیاری از اشتراک کنندگان در آزمون کنکور پارسال، از جذب در مراکز آموزش عالی، به دلیل آنچه از سوی مقامات کمبود ظرفیت خوانده شده، باز مانده اند.
با این وجود، به باور کارشناسان، ورود همین تعداد دانشجو، برای کشوری که با کمبود جدی نیروی متخصص رو به رو است، مایه امیدورای است؛ هرچند دولت افغانستان و کشورهای کمک کننده نتوانسته اند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتری در زمینه رشد آموزش عالی در افغانستان انجام دهند.

/ 0 نظر / 16 بازدید