ایران به افزایش مداخله در امور افغانستان متهم شد

 

کابل

آژانس خبرى پژواک،٨ میزان  

شمارى از مسوولین امنیتى حوزۀ غرب ادعاى افزایش مداخلۀ ایران در امور افغانستان ،بخصوص در حوزۀ غرب را دارند؛ اما سفارت ایران مقیم کابل این ادعا را جداً رد میکند.

 

یک منبع معتبر امنیت ملى ولایت نیمروز به آژانس خبرى پژواک گفت که مداخلات ایران، طى یکماه اخیر در آن ولایت ازدیاد یافته است.

 

منبع ادعا کرد که سپاه پاسداران ایران ،گروه خاصى از مخالفین دولت افغانستان را براى حمله بر پوسته هاى امنیتى و به ویژه بر بند کمال خان در نیمروز تشکیل داده است.

 

این گروه   در ظرف یکماه اخیر، بر پوسته امنیتى جروکى ، پوستۀ نزدیک شهر زرنج و بند کمال خان در ولسوالى کنگ ولایت نیمروز  حملاتى را انجام داده که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از ٢٠ تن از پولیس و مخالفین گردیده است.

 

منبع امنیت ملى میگوید که یکتن از مخالفین که در وقت حمله بر بند کمال خان جراحت برداشته بود، دستگیر شد و اعتراف کرد که از سوى سپاه پاسداران ایران به نیمروز فرستاده شده بود.

 

به گفتۀ منبع، این مجروح که بعداً به اثر شدت جراحات جان داد، گفته بود که  سپاه پاسداران به آنها وعده داده  بودند که بعد از عملیات و در صورت بروز کدام مشکل ، میتوانند دوباره داخل قلمرو ایران شوند.

 

این مسوول امنیت ملى متذکر شد که دولت پلان دارد که بند کمال خان را در آینده اعمار نماید، اما ایران میکوشد که امنیت را بر هم زده و در راه این پروژه، موانع ایجاد نماید.

 

نامبرده مدعى شد که ایران بارود و مهمات را در داخل تانکر هاى تیل،  از طریق چاونى حاجى جان در ولسوالى کنگ نیمروز ( نزدیک سرحد ایران) ، براى مخالفین دولت انتقال میدهد.

 

موصوف علاوه کرد که سرهنگ باغبانى یک مسوول سپاه پاسداران در جمع آورى مخالفین و تجهیز و تمویل آنها نقش مهم دارد.

 

سمونوال غلام حیدر سرپرست لواى پنجم سرحدى در ولایت نیمروز نیز مدعى است که طبق اطلاعات رسیده، استخبارات ایران در تمویل و تجهیز مخالفین دولت دست داشته و این مداخله در عملیات اخیر در نیمروز نقش داشته است.

 

وى ادعا دارد که افراد مسلح، از ایران داخل نیمروز میشوند و بعد از عملیات دوباره به ایران میروند.

 

جنرال اکرام الدین یاور مسوول زون ساحوى پولیس حوزۀ غرب در کنفرانس خبرى دو روز قبل در هرات نیز ادعا کرد که مشاورین ایرانى در کنار مشاورین عرب، چیچین و پاکستانى ،گروپى از مخالفین مسلح دولت را در منطقۀ شیوان ولسوالى بالابلوک ولایت فراه آموزش نظامى میدهند.

 

با این حال،  به گفتۀ مسوولین امنیتى یک تبعۀ ایران که در ماه ثور سال جارى در فراه دستگیر شد، میخواست پل دلارام فراه را که ولایات غرب را به  جنوب   وصل میکند، انفجار بدهد. از نزد وى نقشه پُل و تصاویرى که با مخالفین مسلح در ولسوالى بکواه گرفته بود، بدست آمد.

 

اما سفارت جمهورى اسلامى ایران در کابل این ادعا ها را جداً رد مى نماید.

 

دفتر مطبوعاتى  سفارت ایران در کابل، امروز(٨ میزان) به آژانس خبرى پژواک گفت که دولت ایران همیشه از دولت افغانستان حمایت کرده و این حمایت ها  از طریق کمکها در بخشهاى بازسازى و  سیاسى صورت میگیرد.

 

منبع افزود که سیاست اصولى ایران، حمایت از دولت افغانستان است  و سوالى براى حمایت از مخالفین دولت پیدا نمى شود.

 

وى علاوه کرد: (( تا حال رسماً به ما کسى چیزى نگفته و ما اصولاً این ادعا را تکذیب میکنیم .))

 

منبع گفت که که این ادعا ها از سوى بعضى مقامات نظامى افغان صورت میگیرد که  اساس ندارد، به محضى که چنین ادعا ها  از سوى منابع رسمى کور دیپلوماتیک افغانستان به جانب ایران   مطرح شود، آنرا پیگیرى خواهند کرد.

 

دفتر مطبوعاتى سفارت جمهورى اسلامى ایران در کابل در اخیر متذکر شد: ((منابع غربى از جمله امریکا بر مطبوعات حاکم اند و با جمهورى اسلامى مشکل دارند و ما این ادعاهاى بى اساس را در راستاى ادامۀ فشار غرب نگاه میکنیم .))

 

سال گذشته برخى تحلیلگران و منابع امنیتى افغان، ادعاى تاسیس پایگاه هاى نظامى آموزشى در قلمرو ایران همسرحد با افغانستان و  رفت و آمد شمارى از قوماندانهاى سابق جهادى و طالبان به این پایگاه ها را نموده بودند.

 

 اما مسؤولین ایرانى این ادعا را تکذیب کرده  و طالبان نیز رابطه  با ایران  و آموزش در پایگاه هاى نظامى آنکشور را تکذیب نموده بودند.

 

همچنان سال گذشته ، روزنامۀ دیلى تلگراف چاپ لندن   درگزارشى به نقل از منابع معتبر غربى نوشت که بمب هاى مشابهى که ایران در اختیار گروه هاى جنگجو در عراق میگذارد، براى اولین بار در غرب افغانستان  یافت شده است.

 

روزنامه نگاشته بود که  این بمبها نوعى از مواد منفجره است که به شکل خاصى درآمده و در بمبگذارى هاى کنار سرک، از آنها استفاده میشود و حتى توان منهدم ساختن بهترین تانکهاى خارجى و موترهاى زرهدار را  دارا میباشد.

 

اما مسؤولین سفارت  ایران در کابل  با تکذیب این ادعا میگفتند که   سازمان ها ومؤسساتى که ادعا دارند چنین ماین ها از ایران وارد شده ، از کارشناسان نظامى ایران دعوت کنند که ماین ها مارک کدام کشور بوده و از سوى کى وارد شده است.

 

  محمود احمدى نژاد رئیس جمهور ایران  در کنفرانس خبرى مشترک  ٢٣ اسد سال ١٣٨۶ در کابل  با حامد کرزى  همتاى افغانى اش ،  موضوع دریافت ماین هاى ایرانى را رد  کرده و بى اساس خوانده بود.

/ 0 نظر / 16 بازدید