۱۶ جوزا ۱۳۸۵ هجری شمسی

محبوبیت نام "محمد" در انگلستان

به گزارش روزنامه تایمز (The Times)  امسال به احتمال زیاد، انتخاب اسم محمّد برای نوزادان و اطفال، محبوبترین اسم در سراسر بریتانیا خواهد شد.

روزنامه تایمز این خبر را به اساس اطلاعاتی که از دولت بریتانیا دریافت کرده، گزارش میدهد.
در این محاسبه، تمام املاءها (spelling) و روشهای مختلفی که اسم محمد نوشته میشوند ، در نظر گرفته شده است. مانند: Mohammad, Muhammad, Muhamed ...

فعلاْ این اسم در ردیف دوم از نظر محبوبیت قرار دارد و پیش‌بینی میشود که تا آخر سال در ردیف اول قرار گیرد. نام جـَک (Jack) هنوز در جایگاه اول قرار گرفته و نامهای توماس، جوشوا و اولیور به ترتیب در ردیف سوم، چهارم و پنجم می‌باشند.
در بریتانیا حدود دو میلیون مسلمان زندگی میکنند که تقریباً ۳ فی صد از جمعیت ۶۰ میلیونی بریتانیا را تشکیل میدهند.

در ضمن خطاب به والدین باید گفت که لازم است اسمهای پسندیده و خوب برای اطفالشان انتخاب کنند و نه اینکه القاب و نامهای زشت که طفل در دوران جوانی از آن خجالت زده شود.
از رسول خدا (ص) روایت شده که فرموده اند:
بهترین اسمها در نزد خداوند به ترتیب: عبدالله، عبدالرحمان و محمد می‌باشند. بعد از اینها تمام نامهایی که از دو کلمه‌ی عـبـد و یکی ار أسماءالحسنی تشکیل شده باشند مانند: عبدالعزیز، عبدالباسط، عبدالعلیم....

همچنین اسمهای پیامبران خدا مانند: آدم، نوح،ادریس، ابراهیم، اسماعیل، الیاس، اسحاق، یعقوب، یوسف، یونس، موسی، یحی، ایوب، عیسی و غیره...  از نامهای برگزیده میباشند.

و نیز اسمهای اصحاب پیامبر (رضی الله تعالی عنهم) مانند: ابوبکر ، عمر، عثمان، علی، حمزه،سعد، زبـیـر، عباس، عمرو، خالد،‌ طلحه، زیـد، بلال ، سلمان ، حسن ، حسین و ....

و برای دختران اسمهایی مانند: آسیه، مریم، خدیجه ، فاطمه ، عایشه، حمیرا، صفیه، سمیه ، اسماء، زینب و ..... که اینها زنان برگزیده از طرف خداوند و یا از جملۀ امهات المؤمنین بوده اند.

در حدیثی از پیامبر اسلام (ص) روایت شده که فرموده اند: در روز قیامت هنگامی که نامۀ اعمال هر شخص را به دستش میدهند او را با نامی که در دنیا داشته، صدا میزنند و برای گرفتن نامۀ اعمالش می‌طلبند.

پس چه خوب است که با یک نام اسلامی صدا زده شویم؛ هم در دنیا و هم در آخرت.
و اعمالمان نــیز اسلامی باشد و نه اینکه فقط اسمهای مان چرا که در روز قیامت، تنها نام اسلامی داشتن به درد نمیخورد. همانطور که "عبدالله ابن ابیّ "  بهترین نام اسلامی را داشت ولی در عین حال سردستۀ منافقین مدینه منوّره نیز بود. 

----------------------------------------------

يک باب مکتب به کمک ايتاليا در هرات اعمار گرديد

هرات- آژانس خبرى پژواک،١٤جوزا />

هژدهمين تعمير مکتب که  از کمکهاى تيم بازسازى ولايتى ايتاليا در هرات اعمار شده ، امروز به بهره بردارى سپرده شد.
اين  مکتب متوسطه که بنام حضرت عمر فاروق (رضى الله عنه) مسمی است، بههزینه ٧٥ هزاردالر تیم پی آرتی ایتالیا درناحیه نهم شهر هرات اعمار گرديده است.
بصیراحمد طاهری معاون تدریسیریاست معارف هرات با بیان این مطلب به آژانس خبری پژواک گفت که تمام میز وچوکی مکتب  نیز ازسوی کشور ایتالیا اهدء گردیده  و مشکلات نبود سرپناه مناسب درسی برای حدود چهارهزار شاگرد پسر و دختر را در دو وقت برطرف خواهد ساخت.
وی افزود که این مکتب دردومنزل باشانزده اتاق درسی ، اداره و کتابخانه ، درزمینی به مساحت ٧٥٠ متر مربع ،طی شش ماه اعمار گردیده است .
به گفته موصوف ،شاگردانمکتب قبلا دریک تعمیر به کرايه گرفته شده و زیر خیمه بسر میبردند که گنجایش  تدریس این تعدادشاگردان درآن میسر نبود وعلاوه برآن یکتعداد زیاد شاگردان درفضای باز به فراگیریدروس مشغول بودند
  يک باب مکتب به مصرف بيش از دو صد هزار دالر کمک تيم بازسازى ولايتى ايتاليا در ولسوالى رباط سنگى ولايت هرات به تاريخ ٢٠ ثور سال جارى نيز  اعمار و به بهره بردارى سپرده شده است.
به گفتۀ محمد الدين فهيم رييس سابق معارف هرات، از دو سال بدينسو١٧ تعمير  مکاتب از سوى تيم بازسازى ولايتى ايتاليا و٧  تعمير مکاتب از بودجۀ وزارت خارجۀ ايتاليا در هرات  اعمار شده اند.
مسوولين  رييس معارف  هرات ميگويند که بيش از نيم ميليون شاگرد پسر و دختر در اضافه از ٥٨٠باب مکتب در هرات در حالى مصروف فراگيرى درس اند که حدود سه و پنج درصد مکاتب تعمير ندارند.

اعتصاب غذای محصلین در لیلیۀ پوهنتون هرات

بی بی سی
شماری از دانشجویان در خوابگاه (لیلیه) دانشگاه هرات در اعتراض به آنچه توهین رئیس دانشگاه به دانشجویان و همچنین عدم توجه به وضعیت نامناسب خوابگاه دانشگاه هرات خوانده شده، دست به اعتصاب غذا زده اند.
دانشجویان معترض هشدار داده اند اگر به مشکلات شان رسیدگی نشود اعتصاب شان به تظاهرات تبدیل خواهد شد.
عزیزالله عظیمی دانشجوی دانشکده هنر هرات و نماینده دانشجویان در خوابگاه دانشگاه به بی بی سی گفت: از چند ماه پیش مشکلات موجود در دانشگاه را با مسئولان آن در میان گذاشتیم، اما همیشه وعده هایی در مورد بهبود وضعیت داده اند که عملی نشده است.
او گفت : "۷۳۰ تن از دانشجویان در این خوابگاه دست به اعتصاب زده اند".
این دانشجو افزود که آنها بارها از وضعیت خراب حمام های خوابگاه، اتاقهای کوچک و بی توجهی به نظافت، به مسولان شکایت کرده اند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این رابطه نشده بود تا اینکه با دیدن اعتصاب دانشجویان، مسئولان حاضر به تعمیر حمام ها شده اند.
برخی از دانشجویان همچنین اعتراض دارند که با اینکه ساختمان جدید دانشگاه هرات آماده شده، مسئولان دانشگاه دانشجویان را به آنجا منتقل نمی کنند.
میر فرامرز فایض دانشجوی دانشکده طب  نیز به وضعیت موجود در دانشگاه هرات اعتراض دارد. او می گوید: "نه تنها در دانشگاه کسی به خواسته های ما توجه نمی کند، بلکه تحقیر نیز می شویم".
آقای فایض افزود: "ما می خواهیم صدای اعتراض خود را از طریق رسانه ها به مقامات بالاتر از دانشگاه برسانیم تا آنان بدانند که در دانشگاه هرات دیکتاتورها اجازه اظهار نظر به دانشجویان را نمی دهند".
محمد ناصر رهیاب معاون دانشگاه هرات با تایید مشکلات دانشجویان به بی بی سی گفت: برای بلند بردن کیفیت غذای دانشجویان نیاز به بودجه بیشتر است، ولی دانشگاه چنین بودجه ای در اختیار ندارد.
آقای رهیاب افزود: "هنوز دانشگاه اتاقهای درسی مناسب و اتاقهای استاندارد و کافی برای اقامت دانشجویان ندارد و ساختمان خوابگاه یک هتل قدیمی بوده و در اتاقهایی که برای استفاده دو نفر ساخته شده اند ۱۴ دانشجو زندگی می کنند".
معاون دانشگاه هرات، با رد ادعای دانشجویان مبنی بر تکمیل شدن ساختمان جدید دانشگاه هرات گفت: ساختمان جدید دانشگاه برای ریاست دانشگاه و دو دانشکده انجینیری (مهندسی) و هنرها است که هنوز مشکلاتی دارد.
او گفت دانشگاه جدید هنوز آب، برق، کانالازیسیون و دیوار ندارد و مردم محل نیز از وسط دانشگاه برای خود جاده ای باز کرده اند که از طریق آن رفت و آمد می کنند.
دانشجویان معترض ادعا می کنند که در اعلامیه ای که از سوی رئیس دانشگاه منتشر شده، به دانشجویان توهین شده و در یکی از بندهای این اعلامیه گفته شده که دانشجویان بیشتر از گنجایش معده خود غذا می خورند.
آقای رهیاب این موضوع را رد کرد و گفت:" دانشجویان متن اعلامیه منتشر شده از سوی رییس دانشگاه را که مبنی بر رعایت نظافت و بعضی قوانین دیگر بوده است، نسبت به خود توهین تلقی کرده اند. در حالی که هدف از انتشار این اعلامیه توهین به دانشجویان نبوده است".


اعضای تيم ملی کشتی کمربندی انتخاب گرديدند

هرات - آژانس خبرى پژواک،١٣جوزا 
 سومین دورمسابقات انتخابی تیم ملی کشتی کمربندی (بل کورش) که با اشتراک سیزده تیم ازدوازده ولایت کشور درشهرهرات برگزار گردیده بود، بتاريخ ١٣جوزا با اعلام تیم های برتر وانتخاب بیست وهشت تن از ورزشکاران به عضویت تیم ملی به پایان رسید .
عبدالغنی خلیل معاون فدراسیون کورش افغانستان وهماهنگ کننده برگزاری این مسابقات درگفتگویی با بیان این مطلب به آژانس خبری پژواک گفت که دراین دور ازمسابقات ،تیم هرات با کسب شش مدال طلا،چهارنقره وهشت برنز اول ،تیم ولایت بادغیس با یک مدال طلا،سه نقره وسه برنز دوم وتیم ولایت غور با دو مدال نقره وسه برنز جایگاه سوم را از آن خود نمود .
 وی افزود که علاوه برانتخاب تیم های اول تا سوم ، بیست وهشت تن ورزشکاران برتر هفت وزن ازمیان سیزده تیم اشتراک کننده به حیث اعضای تیم ملی انتخاب شدند .
موصوف همچنین علاوه نمود ،هفت ورزشکار دارنده مقام طلای این مسابقات، به جهت سفر واشتراک دررقابت های بین المللی کشتی کمربندی  که درماه میزان سال جاری در روسیه برگزار میشود، برگزیده شدند.
به گفته خلیل ، دراین مسابقات یازده تیم ازولایات وردگ ، قندهار، دایکندی، غور، ارزگان، بادغیس ، فراه نیمروز، غزنی ، بامیان ، هلمند ودو تیم ازهرات دعوت شده بودند . 
موصوف افزود که اعضای تیم بامیان به علت تصادم ترافیکی وتیم قندهار به دلیل مواجه شدن با سارقین مسلح نتوانستند اشتراک نمایند .
موصوف درخصوص تیم بامیان گفت ، موترحامل این ورزشکاران درمسیرحرکت به سوی هرات دچارحادثه ترافیکی شد که سبب شکسته شدن پای یک ورزشکار ومصدوم شدن هشت تن دیگراعضای تیم گردید وبه یکی ازشفاخانه ها درکابل انتقال داده شدند که درمجموع وضعیت صحی آنها خوب است .
بنابر معلومات آمریت ورزشی هرات،حدود نود تن ورزشکار دراین مسابقات اشتراک نموده اند که به منظور شمولیت درتیم ملی درهفت وزن آزاد، شصت تا بالای صد کیلو گرام به رقابت پرداختند.
به  گفته معاون فدارسیون کورش، تیم منتخب کشتی کمربندی قندهار نیزشام جمعه درمسیر حرکت به سوی هرات درولسوالی دل آرام فراه مورد تهاجم افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند وبعد از چندین ساعت توقف وسرقت دارایی شان ازسوی افراد مسلح رها میگردند که این حادثه سبب دیررسیدن آنها برای اجرای مسابقات گردید .
اما علیرغم این حوادث ، سید محمود ضیاء دشتی رئیس فدراسیون کورش افغانستان که درترکیب یک هئیت ورزشی برای نظارت برگزاری این مسابقات به هرات سفرنموده درگفتگو با آژانس خبری پژواک ازنحوه برخورد وعدم آگاهی رسانه ها درپوشش درست واطلاع دهی منصفانه وقایع ورزشی انتقاد نمود .
وی گفت که درحالی که کشتی گیران ملی پوش کشور طی دو سال گذشته با پنج مدال جهانی به شمول یک نقره وچهار برنز، سبب درخشش کشتی افغانستان دررقابت های بین المللی شدند،اما بیشتر رسانه ها از این افتخارآفرینی کشتی گیران یاد ننمودند ونا اگاهانه کسب مدال نقره توسط نثاراحمد بهاوی را به حیث اولین مدال جهانی کشور یاد میکنند .
 موصوف خاطرنشان نمود که درخشش ورزشکاران افغانستان دررقابت های ورزشی بین المللی به عنوان یک افتخار فراموش نشدنی دراذهان ملت باقی میماند، اما باید برای اطلاع دهی درست به مردم وتشویق روحیه سایر ورزشکاران ،افتخارات جامعه ورزشی به طور کل پوشش داده شود .
سید محمود ضیاء دشتی گفت که درجریان پنج سال گذشته چهارمرحله مسابقات انتخابی تیم ملی کورش (کشتی ازبکی) و دومرحله انتخاب اعضای  تیم ملی بل کورش درولایات مختلف کشوربرگزار گردید که دراین جمله دوهفته قبل مسابقات انتخابی تیم ملی کورش درمزار شریف برگزار گردید .
به گفته وی ، با اجرای این مسابقات دوازده تن به عضویت تیم ملی کورش (کشتی ازبکی) انتخاب گردیدند که یک تعداد ازآنان میزان سال جاری درمسابقات بین المللی کورش درجمهوری مغولستان (منگولیا) اشتراک خواهند نمود .
دشتی اظهارداشت که ،کشتی کمربندی(بل کورش) ازجمله ورزش های باستانی ولایات جنوب وعمدتا غرب کشور وکشتی ازبکی (کورش) شاخه دیگر ازکشتی میباشد که درولایات شمال کشور رواج دارد وهر دو نوع آن درقالب مسابقات جهانی برگزار میگردد .
 بنا برمعلومات ارایه شده ازسوی فدراسیون کورش، ازمجموع  پنج مدال جهانی  دست آورد کشتی گیران ملی پوش کشور دررقابت های بین الملی روسیه ،قزاقستان وازبکستان ، چهار مدال به شمول یک نقره وسه برنز دست آورد  تیم ملی کشتی کمربندی  ویک مدال ازسوی ملی پوشان کشتی ازبکی(کورش) به ارمغان آورده شده است.

/ 0 نظر / 14 بازدید