منبع: بی بی سی

 ماشاءالله و جزاهم الله خیراً به افغانهای مؤمن و فدائیان با غیرت:

اعتراض به هلند و دانمارک در هرات
هزاران نفر در اعتراض به بازچاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در دانمارک و تهیه فیلمی در مورد قرآن در هلند، در شهر هرات، در غرب افغانستان، تظاهرات کردند.

تظاهر کنندگان با خود پلاکارد ها و پارچه هایی که شعارهایی بر ضد کشورهای غربی در آن نوشته شده بود حمل می کردند و شعارهایی بر ضد این کشورها سر می دادند و اهانت به پیامبر اسلام را محکوم کردند.

تظاهر کنندگان از مناطق مختلف به ویژه روستاها به داخل شهر آمدند و در خیابانها به راهپیمایی پرداختند و در پایان راهپیمایی در ورزشگاه هرات تجمع کردند.

سخنرانان این گردهمایی در ورزشگاه هرات از دولت افغانستان خواستند تا روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای دانمارک و هلند قطع کند و سربازان این کشورها را از افغانستان اخراج کند.

آنان همچنین پرچم های این کشورها را به آتش کشیدند.

در حالی که این تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی پلیس هرات برگزار می شد، یک بمب صوتی در مقابل ساختمان ولایت هرات منفجر شد؛ اما خسارتی در پی نداشت، و با آنکه این تظاهرات با خشم و احساسات تظاهرکنندگان همراه بود، اما به آرامی پایان یافت.

تهیه فیلمی از سوی یک سیاستمدار هلندی و بازچاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک از سوی چندین کشور اسلامی، از جمله ایران و پاکستان محکوم شده است.

هفته گذشته نیز صدها نفر در شهر مزار شریف علیه بازچاپ کاریکاتور پیامبر اسلام و تهیه این فیلم تظاهرات کردند.

دبیر کل پیمان ناتو نیز از بازچاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک و تهیه فیلم توسط سیاستمدار هلندی در مورد قرآن و واکنش های احتمالی علیه سربازان این پیمان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

--------------------------------

هزاران تن در هرات تجمع اعتراض آمیز نمودند

آژانس پژواک
هزاران تن با راهپیمایى و تجمع اعتراض آمیز در شهر هرات، درفشهاى هالند و دنمارک را به آتش کشیده و خواستار خروج عساکر دو کشور، از افغانستان شدند.
این راهپیمایى به خاطر تقبیح نشر مجدد کارتون پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (صلى الله علیه وسلم) دریک نشریه دنمارکى و نشر فلمى در هالند که در آن به اسلام توهین شده است، دیروز به راه افتید.
آنها که از نقاط مختلف شهر و ولسوالى هاى اطراف در شهر راهپیمایى کرده و در ستدیوم بزرگ ورزشى هرات گرد هم آمدند، با سر دادن شعار هاى مرگ بر هالند و دنمارک میگفتند که این یک توطئه یهود علیه اسلام است که میخواهند مسلمانان را تحت نام اینکه خشن و تندرو اند، سرکوب نمایند.
قارى غلام محمد مصوون سرپرست شوراى اسلامى همبستگى هرات گفت : ما میخواهیم مسلمانان متعهد به دین خود باشیم و نمى‌خواهیم تا با بى همتى توهین به اسلام را تحمل کنیم .
وى خواستار محاکمه و مجازات عاملین نشر کاریکاتور و تهیۀ فلم ضد اسلامى گردید.
مولوى مجیب الرحمن خطیب مسجد جامع کازرگاه هرات به آژانس خبرى پژواک گفت که هالند و دنمارک باید بخاطر این کار قبیح خود، از مسلمانان جهان معذرت بخواهند.
نامبرده اظهار داشت: با نشر کاریکور و تهیۀ فلم بر ضد اسلام قلوب مسلمانان جریحه دار شده و بنام آزادى بیان به اسلام توهین گردیده است .
در اخیر، قطعنامه ده ماده اى نیز صادر شدکه در بخشى از آن، از حکومت و پارلمان کشور خواهان خروج عساکر دنمارک و هالند از افغانستان و قطع روابط دیپلوماتیکى با این دو کشور شده است.
قطعنامه از کشورهاى غربى بخصوص از رهبران آنها میخواهد که نسبت به اعمال خلاف اسلام عذر خواهى نموده واز تکرار چنین حرکات ضد اسلامى، خوددارى شود.
همچنان از سازمان ملل متحد خواسته شده که بر اساس منشور معتبرى که دارد، اهانت کننده گان به اسلام را محاکمه نماید.
راهپیمایى تا حال(١١ بجۀ قبل از ظهر) ازنقاط مختلف شهر به سوى ستدیوم ورزشى هرات، توام با اتخاذ تدابیر شدید پولیس،جریان داشت و این کار، باعث مسدودى بعضى دکانهاى شهر نیز گردیده بود.
هفتۀ گذشته هزاران تن از علماء ، متنفذین و مردم ولایات بلخ با راهپیمایى در شهر مزار شریف،چاپ کاریکاتور هاى حضرت محمد (ص) و تهیۀ فلم توهین به اسلام را به شدت تقبیح نموده و با به آتش کشیدن درفش هاى دنمارک و هالند ، خواستار خروج عساکر این دو کشور، از افغانستان شده بودند.
همچنان در راهپیمایى دو روز قبل که از سوى شوراى ولایتى ننگرهار در شهر جلال آباد به راه افتید با تقبیح عاملین آن، بیرقهاى هالند و دنمارک به آتش زده شد.
ولسى جرگه نیز نشر کاریکاتور هاى پیامبراسلام را محکوم نموده و عواقب نشر کاریکاتور ها را براى دنمارک ،خطرناک خوانده است.
موسسۀ حقوق بشر دنمارک ،طى انتشار بیانیۀ ،هرگونه موضع و بیانیۀ تبعیض آمیز و تحقیر کننده علیه اسلام و مسلمانان را محکوم کرده و نگرانى شدید خود را از عواقب منفى چنین اقداماتى، بیان داشته است.

/ 0 نظر / 14 بازدید