١٤ ثور ۱۳۸۴

‌بهره‌برداري خط آهن ايران - افغانستان تا ۲ سال آينده

ايرنا

معاون ساخت و توسعه راه آهن وزارت راه و ترابري گفت: با بهره برداري از خط آهن "تربت حيدريه ، سنگان - هرات" طي دو سال آينده آرزوي ديرينه اتصال ريلي ايران به افغانستان تحقق مي‌يابد.

به گزارش روز جهارشنبه خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي "صادق افشار" در بازديد از ايستگاه تشكيلاتي راه آهن تربت حيدريه ،افزود: عمليات اجرايي اين طرح فرامنطقه‌اي بزودي آغاز مي‌شود.

وي به زمان دقيق آغاز طرح اشاره نكرد اما گفت : دولت و وزارت راه مصمم هستند تا اين طرح را زودتر از برنامه زمان بندي به اتمام برسانند.

افشار پيشتر به خبرنگار ايرنا گفته بود: اسناد مناقصه اين طرح آماده انتشار است كه به محض اختصاص اعتبار از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي كار را آغاز خواهيم كرد.

در اين‌باره رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ابراز اميدواري كرد : امسال اعتبار مناسبي به طرح راه آهن تربت حيدريه ، سنگان - هرات اختصاص يابد.

حميد رضا برادران شركاء كه براي شركت در مراسم افتتاح ايستگاه راه آهن تربت حيدريه به نمايندگي از رييس جمهور در اين شهرستان حضور يافته بود، به خبرنگار ايرنا افزود: كمك مي‌كنيم طرح راه آهن تربت حيدريه - هرات زودتر به بهره برداري برسد.

وي در عين حال بدون اشاره به جزئيات ، توضيح بيشتر در اين‌باره را به آينده و بعد از برگزاري جلسه مشترك با مسوولان وزارت راه و ترابري موكول كرد.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي همچنين طي سخناني در مراسم افتتاح راه آهن تربت حيدريه گفت : ترانزيت كالا از طريق ريل سالانه ‪ ۳۰۰‬ميليارد دلار براي كشورهاي منطقه و همسايه ايران سود دارد.

برادران شركاء افزود: تلاش مي‌كنيم از اين ميزان سالانه حداقل ‪ ۳۰‬ميليارد دلار نصيب ايران شود.

همچنين فرماندار تربت حيدريه در اين مراسم گفت: ايستگاه راه‌آهن شهرستان در زميني به مساحت ‪ ۹۲‬هكتار و زيربناي شش هزار و ‪ ۹۰۰‬هكتار هكتار با صرف اعتباري معادل ‪ ۷۰‬ميليارد ريال ساخته شده است.

مهدي اخلاقي پور افزود: اين ايستگاه با ‪ ۹‬خط متعدد، توانايي ‪ ۲/۵‬ميليون نفر مسافر و ‪ ۱۰‬ميليون تن بار را در سال دارد.

وي با بيان اينكه خط آهن مشهد - بافق داراي ‪ ۳۶‬ايستگاه اصلي و فرعي است ، گفت : چون انشعاب افغانستان از ايستگاه تربت حيدريه جدا و پشتيباني مي شود ، اين ايستگاه، اصلي‌ترين ايستگاه مسير محسوب مي‌شود.

تربت حيدريه در ‪ ۱۴۰‬كيلومتري مشهد ، حدود ‪ ۲۰۰‬كيلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد و به لحاظ كشاورزي و معدني داراي اهميت است.

رياست شهدا ومعلولين ولايت هرات بررسى ميگردد

هرات
آژانس خبرى پژواک

احتمال دارد وزارت شهدا و معلولين، بعد از بررسى، در رياست شهدا و معلولين ولايت هرات ، اصلاحات ادارى را به ميان آورد.

اين مطلب را صدیقه "بلخی" وزیرشهدا ومعلولین که بخاطررسیده گی به مشکلات معيوبين وفامیل های شهدا به تاريخ ١٤ ثور وارد هرات شده است، به آژانس خبرى پژواک اظهار داشته و افزود: (( ما با معيوبين و خانواده شهدا صحبت ميکنيم و بعد از بررسى ، تغييراتى در اين رياست خواهيم آورد.))

این درحالیست که فامیل های شهدا ومعلولین ازبی توجهی دولت نسبت به خود، شاکی بوده و دو بار به خاطر کسب زمين و رفع مشکلات اقتصادى ،در هرات مظاهره نموده اند.

به گفته صديقه بلخى ادعاها براى آنها از طرف برخى خانواده های شهدا و معيوبين در مورد کارشکنى در رياست شهدا و معلولين ولايت هرات رسيده است و آنها تحقيق ميکنند که آيا در اين رياست کارشکنى صورت گرفته و يا خود معيوبين با آن رياست مشکل دارند.

به گفته صدیقه بلخی قرار است که زمین های بيشترى برای فامیل های شهدا ومعلولین درنظرگرفته شود، چرا که زمین هاى از قبل تخصيص داده شده، تکافوی تمام فامیل های شهدا ومعلولین را نخواهد کرد.

شاروالى هرات از چهار هزار نمره زمين در شهرکهاى شيدايى و معلمين اطراف هرات، پنج فيصد آنرا به معيوبين و خانواده شهدا مختص کرده است که معيوبين آنرا براى خود کافۍ نمى دانند.

محمد جان یکی از ورثه شهدا به آژانس خبرى پژواک گفت:" افراد زیادی بد ون اينکه ازفامیل های شهدا باشند بخاطرواسطه که دارند؛ شامل معاش درریاست شهدا معلولین و کسب زمين ميشوند و حق مستحقین ضایع ميگردد ."

اما نهیک فلاح رئیس شهدا ومعلولین ميگويد که در رياست مربوطه اش کارشکنى و رشوت وجود ندارد

 

سه تن قطاع الطریق دیروز در شهر هرات به چنگ پولیس افتاد

حوالی ساعت ۹ شب گذشته خلیل احمد یکتن از صرافان شهر هرات که روانه منزلش بود در مسیر راه توسط چهار تن قطاع الطریق مورد تهدید قرارگفته و دو ملیون تومان ایرانی ، هشتصد دالر امریکایی بیست ، شش هزار و هفتصد کلدار پاکستانی و سی و هشت هزار افغانی پول نقد مذکور را از نزدش اخذ و از محل فرار نمودند .

به گفته پولیس ولایت هرات سه تن از این قطاع الطریقان به همکاری مردم محل دستگیر و یکتن انها همراه با پول یاد شده موفق به فرار شده است.

 

مواد مخدر در هرات  کشف و ضبط شد

پولیس ولایت هرات دیروز سی کیلو گرام تریاک را از مربوطات انولایت کشف و ضبط نمود .از قول پولیس قوماندانی امنیه ولایت هرات ، تریاک متذکره که توسط دوتن از باشنده گان ولسوالی کروخ در منطقه پائین اب بفروش میرسید با الفعل دستگیر گردید . عاملین آن تحت تحقیق قرار داده شده است.

 

والى جديد باد غيس تعيين شد

کابل
آژانس خبرى پژواک

براساس پيشنهاد وزارت امورداخله و منظورى رياست جمهورى افغانستان ، قاضى عنايت الله عنايت به تاريخ ١٤ ثور به حيث والى ولايت بادغيس تعيين گرديد.

به گفته داد محمد رسا مسوول دفتر مطبوعاتى وزارت امور داخله ، اين تعينى نظر به ضرورت و تامين نظم عامه در آن ولايت صورت گرفته است .

والى اسبق بادغيس ، عزيزالله افضلى بود که فعلا قاضى عنايت الله عنايت فرزند روزى قل ( کاروان باشى ) به عوض او تعيين گرديده است .

عنايت الله عنايت قبلا والى ولايت فارياب بود که سال گذشته مظاهراتى عليه او در فارياب صورت گرفته بود.

/ 0 نظر / 5 بازدید