۲۰ عقرب ۱۳۸۶ هجری شمسی

مکتب ايرانی در چین به روی شاگردان افغان بسته شد

يک تعداد محدود از شاگردان افغاني که سالهاي متمادي در مدرسه (مکتب) ايراني در شهر پيکنگ، پايتخت چين تعليم ميديدند، با ورود سفير جديد ايران آقاي جواد منصوري، از تعليم محروم شدند.
در ماه جون سال جاري، مدير مکتب در حاليکه از سيمايش غم و اندوه ميباريد، به اولياي شاگردان افغاني با دل نا خواسته اعلام کرد که سفير ايران به او هدايت داده است که منبعد هيچ دانش آموز (شاگرد) افغاني را ثبت و راجستر نکند.
در گذشته، عمدتاً دپلومات ها و قسمآ تجار افغاني، فرزندان شان را به دليل همزبان بودن و داشتن سيستم اسلامي به مکتب ايراني ميفرستادند.
تعداد اين شاگردان محدود بود و صرف در سال قبل تعليمي بطور بي سابقه به ۲۸ تن ازدياد يافت. اما اين رقم بالا دير دوام نکرد و با ختم وظايف قبل از موعود تعدادي از دپلوماتان اين رقم به ۱۱ تن تقليل يافت.
اخيرآ يکي از دپلوماتان ديگر نيز مکتوب ختم وظيفه خويش را از وزارت امور خارجه بدست آورده است و قرارست تا يکنيم ماه ديگر بوطن برگردد. با اينکار، تعداد شاگردان افغاني به هشت نفر تقليل خواهد يافت.
شبکه اطلاع رسانی افغانستان

 

حادثه اخير بغلان، و سؤالهای بی پاسخ

حادثه انفجار عصر روز سه شنبه در ولايت بغلان سوالات متعددي را در اذهان عمومي ايجاد كرده است.
دولت هنوز نتوانسته است علل اصلي اين حمله انتحاري را مشخص ساخته مقصرين اين حادثه را به مردم معرفي كند.
هرچند در اين ميان دولت نيز خود از مقصرين اصلي در برخي از اذهان عمومي در اين حادثه بشمار مي ايد اما درست اندكاران دولتي اين جريان را به دشمنان ملت افغانستان نسبت مي دهند.
جريان بمب گذاري و يا حمله انتحاري هنوز مشخص نشده نشانه هاي فير مرمي و گلوله هاي اسلحه بر بدن برخي از كشته شدگان باعث اذدياد سوال هاي اذهان عمومي گرديده است.
گفته مي شود كه سيد مصطفي كاظمي در حمله انتحاري مجروح شده بود كه بعدا بر اثر سه فير مرمي بر سينه اش به همراه سه محافظش به شهادت رسيده است.
جالب توجه است كه در مراسم استقبال از هيات اقتصادي پارلمان در بغلان هيچ كدام از مسولين بلند پايه دولتي بشمول والي و قوماندان امنيه اين ولايت حضور نداشته اند.

/ 0 نظر / 15 بازدید