خبرهای تازه از هرات

 یکی از خدمات بزرگ والی هرات به این ولایت این بود که با همکاری دشمنان مردم و چشم‌حسودان، جلو پیشرفت و بازسازی سریع هرات را گرفتند و از خدمات مسئولین امنیتی این بود که طی سال جاری در نتیجه‌ی زحمات و تلاشهای خستگی ناپذیر این بزرگواران......

....در ایام سال نو هجری شمسی، به سبب ناامنی شهر، مردم  جرأت پیدا نمی‌کنند از خانه های خود بیرون شوند. این درحالیست که در گذشته شهر هرات حتی تا نیمه های شب، شهری بیدار و پر جنب و جوش بود و مردم در کوچه ها و سرکها به راحتی و اطمینان خاطر گشت و گذار می‌کردند.

به‌به! چه یک برنامه ریزی دقیق و سازمان یافته‌ای! مدیریتی فعال و توانا! مسئولینی غمخوار و روشنفکر و تحصیلکرده و باتجربه!
جاسوسی و مزدوری به ایران و غرب هم اندازه دارد!!!
یا اینکه هنوز هم گناه خود مردم است؟

--------------------

دیروز از یک انفجار در شهر هرات جلوگیری بعمل آمد

 آژانس اطلاع رسانی افغانستان
موظفین این ریاست امنیت ملی موفق به کشف یک بکس دستی حاوی مواد منفجره نوع تروتیل در جوار مارکیت شهابی واقع شهر هرات گردیدند.
این بم توسط نیروهای ایساف خنثی گردید.
در رابطه به موضوع تاکنون کسی دستگیر نگردیده و تحقیقات در زمینه ادامه دارد .

 ------------------------------

فرزند داکتر اختطاف شده در هرات با پول آزاد شد

 آژانس اطلاع رسانی افغانستان
باوجود اعتصاب سراسری در هرات و اعزام هیات عالیرتبه دولتی به سرپرستی وزیر داخله به این شهر، بازهم پسر داکتر اختطاف شده در بدل پرداخت پول رها گردید.
مقامات پولیس ولایت هرات ،صبح روز گذشته ازرهایی فرزند ربوده شده یکتن از داکتران شفاخانه حوزوی هرات ازچنگ ربایند گان خبرداد ند.
فرزندداکترخلیل یوسفى، حدوداً یک ماه قبل ، زمانی که به سوى مکتب درحال حرکت بود، ازسوى افراد مسلح ناشناس اختطاف شد که این عمل ، باعث اعتصاب کارى ۵٠٠ تن ازداکتران هرات،اتحادیه صنعتگران وکسبه کاران این ولایت گردید.
قوماندان امنیه ولایت هرات گفت: فرزنددوازده ساله داکترخلیل یوسفى که ازچنگ ربایند گان رهاشد، تاکنون پولیس، چندین تن رابه اتهام این قضیه دستگیرنموده است.
بااین که وى ،ازچگونگى رهایى این پسردوازده ساله از جزییات قضیه اطلاع نداد،امایک تن از مسؤلین امنیتى هرات که ازاظهاراسمش خوددارى کرد، گفت که داکتریوسفى براى رهایى فرزندش ازچنگ اختطاف کنندگان، مبلغ پنجاه هزار دالر امریکایی را پرداخت نموده است.
داکتران ریاست صحت عامه ولایت هرات نیز ،آزادى فرزند داکتر خلیل یوسفى را تایید نموده اند، اما ازارایه جزییات بیشتر خوددارى کرده اند.
درپى اختطاف این پسردوازده ساله واعتصاب کارى داکتران، تاجران واتحادیه کسبه کاران ، شهرهرات به تعطیلى کشانده شدکه سرانجام رییس جمهورافغانستان ،هیاتی راجهت بررسى این موضوع به شهرهرات فرستاد.
باسفر وزیرداخله افغانستان به شهرهرات ، نیروهاى امنیتى درطى چندعملیات تصفیوى ، بیش ازپنج تن آدم ربایان و ناراضیان دولت را کشتند ودست کم ، بیست تن دیگرشان را باسلاح ومهمات دست داشته شان دستگیرنمودند.

 -----------------------------------

اسماعیل خان : "حوادث هرات یک توطئه است"

هرات- آژانس خبرى پژواک ، ٣ حمل

بروز ادامه نا امنی ها در هرات، یک توطئه بوده و اگر دولت و جامعه جهانی مجاهدین را دست کم نمی گرفتند، چنین وضعیتى پیش نمیآمد.

محمد اسماعیل والی سابقهرات، این مطلب را روزگذشته درمراسم یادبود از چهارمین سالگرد قتلپسرش(میرویس صادق) درجمع صد ها تن ازشهریان هرات، اظهار داشت.میرویس صادق وزیر سابق هوانوردى وتوریزم دولت انتقالی به اثر درگیرى درمقابل منزلجنرال ظاهر نایبزاده قوماندان اسبق فرقه ١٧ هرات به تاریخ دوم حمل سال ١٣٨٣ به قتل رسید.

والى سابق هرات و وزیر فعلى انرژى و آب دراین مراسم با برشمردن ترور بعضیازقوماندانان جهادی درهرات که اخیراً اتفاق افتاده  گفت: (( مجاهدین تا آخرین لحظهبرای عزت و حفظ استقلال مردم و وطن خود مبارزه نمودند، اما حالا چرا حق زنده گی کردندرخانه خود را نداشته باشند.))

وى افزود که چرا مجاهدین در هرات هدف گلوله قرار گرفته ،تکه وپارچه میشوند و یا فرزندان مردم اختطاف میگردند؟ موصوف خطاب به اشتراک کنندهگان که اکثر آنها را مجاهدین سابق تشکیل میداد، اظهار داشت :(( شما در برابر سخت ترین شرایط پیروز شدید، نباید در برابر اینتوطئه آرام بنشینید ،درشفاخانه بسترنشوید وناله نکنید، دستان ناپاک مرمی (گلوله) رابر روی مجاهد خالی میکنند و یا فرزندان این مردم را اختطاف میکنند.))

محمد اسماعیل درمورد هویت کسانى که توطئه میکنند، توضیح نداد، اما تصریح کرد که در این توطئه ها ،بیشتر مجاهدین هدفقرار گرفته اند.به گفته منابع محلی قتل دهها تن از قوماندانان و اعضای گروههای جهادی ،یکتعداد موظفین امنیتی و کارکنان دولتیو بعضاًً متنفذین محلی ،دزدی ،اختطاف و انفجار از دو سال به اینسو در هرات باعث نگرانیروزافزون مردم شده است.

درجملۀ قوماندانهاى جهادى که به اثر حملات افراد مسلح ناشناس درهرات کشته شده اند، میتوان از صوفى صمد ، کریم صغیر و داکترعبدالظاهر و از اختطاف ها ، ربوده شدن پسر١١ سالۀ یک داکتر شفاخانۀ حوزوى هرات که تا حال سرنوشتش معلوم نیست، نام برد.والى سابق هرات آزادی صلح و آبادیرا ازاهدافی یاد نمود که مجاهدین بخاطرش مبارزه نموده اند و حال با اینکه عملاًدر دولت نیستند، مسوولیت امنیت سرزمین خود را دارند و هر زمانی که احساس شود که امنیت وطنبه مخاطره بیفتد، همه سربازان دفاع ازآن میباشند.نامبرده میگوید که نظام فعلىآرزوی ملت بود وباید همه دوشادوش دولت بدون درنظرداشت وظیفه ، فضای اختناق کنونى  را کهمردم راعذاب میدهد، دورنمایند وتلاش شود تا ثبات وآرامی بیاید.

والى سابق هرات درادامه خاطرنشان ساخت که زمستان سخت با تلفات سنگین انسانی و خسارت مالی و بهارخشک وبی باران، مردم هراترا به سوی فقر به پیش میبرد و دولت نیز باید توجه جدی کرده و در چنین شرایط، امنیت راتامین نماید. وى علاوه کرد که تجار و صنعت کاران در فعال کردن بیشتر مراکز تولیدی زمینه کار را برای مردممساعد سازند.

محمد علی نجفی عضو شورای ولایتیهرات در این مراسم گفت  که این نیرنگ و تذویر دشمنان دیرینه افغانستان است که سلاحمجاهد را میگیرند؛ اما دزدان و رهزنان درگوشه و کنار مسلح بوده و نا امنی ایجاد میکنند،میکُشند ویا اختطاف میکنند که این کار باعث میشود مردم ازدولت روی گردانشوند.نجفی با اشاره به اقداماتاخیر دولت درهرات که منجر به قتل و دستگیری چند تن ازافراد مسلح غیرمسوول شد، از اقدامات مسوولین در این راستا تقدیر نموده، اظهار داشت:((  مردم هرات به لقمه نان خشک قناعت دارند، ولى امنیت میخواهند، ما قانون قصاص اسلامی را میخواهیم تا امنیت  تامین شود)).

 دراین مراسم پیام تسلیت حامدکرزی رئیس جمهور کشور به مناسب چهارمین سالگرد قتل میرویس صادق نیز قرائت شد . در پیامازمیرویس صادق به عنوان جوان رشید وکارکن درکابینه دولت انتقالی نامبرده شده کهکارهای مفیدی را درراستای نگهداشت صلح وبازسازی انجام داد.گفته میشود که جنرال ظاهر نایبزاده قوماندان اسبق فرقه ١٧ هرات،بنابر دلایل متعدد با محمد اسماعیل که درآن زمان والی  بود، اختلاف پیدا کردهواین اختلاف سبب ایجاد  تنش های زیاد وسرانجام وقوع حادثه قتل میرویس صادقوچهار تن ازهمراهانش شد.قتل میرویس صادق بعداً باعث درگیری شدید هواداران والی هرات با طرفداران جنرال نایبزاده و منجر به کشته و زخمى شدن ده هاتن ازطرفداراننایب زاده وفرار وی به سوی ولایت بادغیس گردید .سرانجام نایبزادهبه اثر یک حادثه ترافیکی درشاهراه کابل- شمال کُشته شد. 

هفته گذشته ، مراسم یادبود "قیام ٢۴ حوت"  اعتراض شدید شمارى از اشتراک کنندگان و حتی پرتاب سنگ به سوی سید حسین انورى والی فعلى هرات را به همراه داشت و معترضینخواهان برکناری والی گردیدند. همچنان دراعتراض به ادامه این وضعیت اخیرا تجار،اصناف وپیشه وران،صنعتکاران،داکتران وقضات  اعتصابات سراسری  را به راه انداختند. این اعتصابات بعد از حدود یک هفته، پایان یافت.

اما سید حسین انوری والی هرات  کم بودن تعداد موظفین امنیتی ،به ویژه پولیس آموزش دیده ومستعد را عامل افزایش مواردنا امنی ها به ویژه آدم ربایی عنوان نموده، میگوید که  شمارى از افراد بانفوذ سعی دارند مشکلات را بزرگ جلوه دهند.وى بدون افشاى هویت این افراد، مى افزاید که به مسوولین امنیتی هدایت دادهاست تا درشناسایی عاملین  همچو قضایا به صورت جدی اقدام نماینداین درحالى است که با اینکه اخیراً رئیس جمهور حامد کرزى هیئتى را به سرپرستى ضرار احمد مقبل وزیر امور داخله ، برایبررسی اوضاع امنیتى  به هرات اعزام نمود اما هیئت بدون اعلام نتایج بررسی هایش دوباره به مرکزبرگشته است.

--------------------

هیئت؟
به عبارتی دیگر، فرستادن این هیئت یک حرکت نمایشی بود و آمده بودند تا مردم را فریب داده و صدای ناله‌ی مردم را خاموش سازند.

/ 0 نظر / 213 بازدید