۱۲ ثور ۱۳۸۵ هجری شمسی

بايد فعاليت تبشيری در افغانستان غير قانوني شود

پيام مجاهد
دولت تاجكستان قانوني را طرح نموده است كه دعوت مردم به اديان ديگر را در آن كشور ممنوع مي سازد. مسؤولان امور ديني دولت تاجكستان گفته اند كه در دهه90مبلغين مسيحي ازطريق توزيع کمکهاي بشري، اقشار فقير جامعه را به مسيحيت دعوت مي نمودند. در تاجكستان آزادي مراسم مذهبي براي مذاهبي كه در دولت ثبت شده باشند مجاز است.
طبق قانون جديد يك سازمان مذهبي وقتي به حيث يك سازمان شناخته مي شود كه لااقل ۲۰۰ تن عضو داشته باشد.
در كشور ماليزيا كه يك تعداد زياد اتباع آن كشور پيروان اديان مختلف اند ، فعاليت هاي تبشيري مسيحيان غير قانوني است.
با درنظرداشت وضعيت افغانستان و فعاليت هاي تبشيري زير نام موسسات غير دولتي، دولت و شوراي ملي بايد چنين قانوني را تصويب كنند. مسأله ارتداد عبدالرحمن يك بحران بزرگي را دامن زد كه دولت و حاميان بين المللي اش را در مقابل همديگر قرار داد.
دولت به بهانه خرابي اعصاب عبدالرحمن را رها كرد اما اين تصميم سوالات اساسي را در مورد "تناقضات" در قانون اساسي افغانستان مطرح کرد.
براي جلوگيري از تكرار اين پيش آمد ها طرح قانون ممنوعيت فعاليت هاي تبشيري در افغانستان ضرورت است. مردم افغانستان فکر مي کنند به خاطري که افغانستان يک کشور اسلامي است و قانون اساسي آن اجازنمي دهد قوانين غير اسلامي در کشور وجود داشته باشد؛ شايد ضرورتي را براي تصويب چنين قانون احساس نکنند، اما داشتن قانوني که  دعوت به اديان ديگر  را ممنوع بسازد فعاليت گروه هاي تبشيري را محدود نموده و کار قوه قضائي کشور را آسان مي سازد. با در نظرداشت اينکه تعدادي از افرادي در امور شرعي تجربه ندارند  به حيث اعضاي محکمة عالي کشور پيشنهاد شده اند، تا نقش شريعت اسلامي را در تصميم گيري هاي قضائي کمرنگ کنند، داشتن قانوني که  فعاليت تبشيري ها را ممنوع اعلان کند قبل از هر وقت ديگر ضروري به نظر مي رسد.

 

شش باب مکتب در هرات اعمار خواهد شد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هرات
آژانس خبرى پژواک ، ١١ ثور

قرار است به کمک مالى کشور ايتاليا طى سال جارى شش باب مکتب در مربوطات ولايت هرات اعمار گردد.  

 

اين مطلب را محمد الدين فهيم رئيس معارف ولايت هرات در محفلی گذاشتن سنگ تهداب يکى از اين مکاتببنام ليسه يار محمد خان الکوزی، در ولسوالی غوريان آن ولايت، امروز ١١ ثور ابراز داشت .  

 موصوف در حالى که جزئيات بيشتر را ارا ئه نکرد گفت که  قرارداد اعمار اين شش باب مکتب ، وزارت خارجه ايتاليا با آنها امضاء  نموده است . 

 

بنا بر اظهارات فهيم، درجريان سال گذشته  يازده باب مکتب ديگر از سوی تيم بازسازی ولايتی (PRT) ايتاليا در هرات اعمار شده است .

 

جنرال دانيلو اريکو هماهنگ کنندۀ فعاليت های تيم پی آرتی ايتاليا درهرات ، بدون اشاره به هزينه اختصاصی برای ساخت مکاتب افزود که بطور مجموعی بين پنج تا شش ميليون يورو درجريان  سال گذشته و بعضاً سال جاری برای ساخت مکاتب ، پل ،کلينيک ،احيای مجدد سيستم آبرسانی وکمک به متعلمين و ورزشکاران در ولايت هرات مصرف نموده  است .

 

ساخت اين تعداد از مکاتب در ولايت هرات در حالی اعلام مى  شود که به گفته رئيس معارف هرات هم اکنون اضافه از  ٤٠ در صد از جمعيت نيم ميليونی متعلمين در ولايت هرات بدون سرپناه مناسب مشغول فراگيرى  دروس اند .  

 

 

 

يکتن با ٢٠ کيلو گرام مواد مخدر دستگير شد

هرات

آژانس خبرى پژواک ، ١١ثور

 

طی یک کمین مسلحانه از طرف پولیس سرحدی در ولسوالی غوریان ولايت هرات ، روز گذشته یکتن قاچاقبر همراه با ٢٠ کیلو گرام مواد مخدر دستگیر گردید.

 

مل پاسوال محمد ایوب صافی قوماندان پولیس نمبر شش سرحدی به تاريخ ١١ ثور به آژانس خبري پژواک گفت که ساعت شش صبح در یک کمین ، یکتن قاچاقبر بنام غلام سخی که میخواست مقدار ٩ کیلوگرام( مورفین) و١١  کیلوگرام( تریاک ) را بکشور ایران انتقال دهد ، در منطقه مرغاب ولسوالی غوریان، همراه با یک عراده موترسايکل دستگیر گردید. 

 

وى افزود که ، از آغاز سال نو تا حال ، چندین قاچاقبر را همراه با مواد مخدر در نوار مرز ایران دستگیر نموده، همچنان مدتی پیش یک تبعه ایرانی که مربوط به نیروی های هوایی آن کشور بوده و بدون اسناد وارد افغانستان گردیده بود، آنها وی را بازداشت نمودند.

 

در این حال لوی پاسوال محمد ایوب سالنگی قوماندان امنیه هرات دراين مورد به آژانس پژواک گفت  که بیشترین مواد مخدر از ولایات همجوار به هرات انتقال میشود، زیرا این ولایت به اساس اینکه همرز با کشورهای ایران و ترکمنستان بوده که از این طریق قاچاقبران میخواهند مواد مخدررا به آن کشورها انتقال دهند.

 

وی افزود که آنها برعلاوه که از نوار مرزى قاچاقبران را همراه بامواد مخدر دستگیر مینمایند، از دروازه های ورودی شاهراه هرات- قندهار و هرات - بادغیس نیز دستگیر مینمایند چنانچه آنها از اول سال جاری چندین مورد را همراه با تریاک دستگیر نموده اند که از ولایت هلمند موادمخدر را به این ولایت انتقال میدادند.

 

این درحالی میباشد که طی سال گذشته، بتعداد ٤٥ تن قاچاقبر همراه با اسلحه و مقدار بیش از دو تن مواد مخدر در چندین مورد ، از طرف پولیس نمبر شش سرحدی درمسیر نوار مرزى ایران افغانستان دستگیرگردیده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید