۳ سرطان ۱۳۸۵ هجری شمسی

افتتاح اولين شفاخانه مخصوص به اطفال در غرب افغانستان

بی بی سی
برای نخستین بار یک شفاخانه اختصاصی برای اطفال، در شهر هرات افغانستان گشایش یافت.
هزینه احداث این شفاخانه ۱۵۰ بستر، توسط گروه بازسازی ولایتی (پی آر تی) کشور ایتالیا در هرات تامین شده است.
محمد امین فاطمی وزیر صحت (بهداشت) افغانستان و ژنرال دان مک نیل فرمانده نیروهای کمک به امنیت تحت فرمان ناتو (آیساف) در افغانستان، این شفاخانه را افتتاح کردند.
مقامات می گویند که برای ساخت این شفاخانه، هفتصد هزار دلار به مصرف رسیده است.
وزیر صحت افغانستان در مراسم گشایش شفاخانه گفت که این نخستین شفاخانه تخصصی اطفال در غرب افغانستان است.

'بهبود' خدمات درمانی

آقای فاطمی گفت که ۸۲ درصد از مردم افغانستان از خدمات صحی و ۳۰ درصد از خدمات بهتر درمانی برخوردار اند.
وزیر بهداشت افغانستان افزود که روزانه ۴۰۰ طفل و ۶۰ مادر در اثر بیماری های مختلف در افغانستان جان می دهند ولی این تعداد نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است.
او اظهار امیدواری کرد که این آمار با برنامه هایی که وزارت صحت روی دست گرفته، تا سه سال آینده به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.
ژنرال آمریکایی، دان مک نیل فرمانده عمومی آیساف در افغانستان نیز که برای افتتاح این شفاخانه به هرات آماده بود، گفت: در آینده ای نزدیک این شفاخانه با تمام امکانات مدرن پزشکی مجهز خواهد شد.
در گذشته شفاخانه ویژه ای برای اطفال در ولایتهای غربی افغانستان وجود نداشت و اطفال، یا در درمانگاههای کوچی که توسط کشورهای کمک کننده و سازمانهای امدادرسان ایجاد شده بود، خدمات درمانی دریافت می کردند.
مقامات دولتی در هرات می گویند که با ایجاد شفاخانه تخصصی اطفال در این شهر، نحوه عرضه خدمات درمانی برای اطفال به گونه قابل ملاحظه ای بهبود خواهد یافت.
هر چند مسئولان از بهبود وضعیت خدمات درمانی و کاهش میزان مرگ و میر اطفال و مادران در افغانستان خبر می دهند، اما گفته می شود که وضعیت درمانی اطفال در مناطق دور افتاده و روستایی، تغییر چندانی نکرده و هنوز هم میزان مرگ و میر در این مناطق در گرمای شدید تابستان و سرمای سخت زمستان بالا است.

 

٢٩ مکتب در چهار ولايت اعمار مى گردد

هرات- آژانس خبرى پژواک، ٣١ جوزا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

يونسف ( صندوق وجهى اطفال ملل متحد) ٢٩ تعمير مکتب را در ساحات دور دست  چهار ولايت غرب اعمار مينمايد.

داکتر عايشه غفورى سرپرست بخش معارف دفتر يونسف در حوزۀ غرب ( هرات، فراه، غور و بادغيس) ، به آژانس خبرى پژواک گفت که قرار است  ١٤ تعمير مکتب در هرات و پنج ، پنج تعمير در سه ولايت ديگر اعمار شود . خانم غفورى افزود که آنها بعد از  بررسى و تشخيص مشکل شاگردان از ناحيۀ نبود جاى مناسب، اقدام به اينکار کرده اند. وى علاوه کرد: (( اکثر مکاتب در ولسوالى ها و مناطق دور افتاده که مردم نياز مبرم به آن دارند وحتى شاگردان يک سايه بان براى درس خواندن ندارند،اعمار خواهد شد.))

به همين اساس، روز گذشته کار اعمار اولين تعمير مکتب متوسطۀ هشت صنفى که گنجايش چهارصد الى پنجصد شاگرد را در دو وقت خواهد داشت در ولسوالى زنده جان ولايت هرات آغاز شد. غفورى ميگويد که اين مکتب به مصرف ٤٢ هزار دالر، از سوى يونسف تا پايان سال جارى اعمار و به بهره بردارى سپرده خواهد شد. سرپرست بخش معارف دفتر يونسف در حوزۀ غرب مى افزايد که ميکوشند، بيشتر از طريق شوراهاى محلى، اقدام به ساخت مکاتب کنند

وى گفت که در سالهاى ٢٠٠٣ و ٢٠٠٤ ميلادى ،١١ مکتب را در هرات  بازسازى کرده اند، اما امسال پلان خود را روى اعمار تعمير مکاتب متمرکز ساخته اند. غفورى علاوه کرد که همۀ اين مکاتب تا آخر سال جارى  تکميل و به بهره بردارى سپرده خواهندشد؛ ولى  مصارف مجموعى آنها را مشخص نکرد.

اما  غلام حضرت تنها رئيس معارف هرات با تقدير از ادارۀ يونسف به آژانس خبرى  پژواک گفت که هر  تعمير مکتب، بين چهل تا پنجاه هزار دالر و يا بيشتر از آن مصرف خواهد داشت. او افزود که مؤسسات و نهاد هاى ديگر کمتر به مناطق دور افتاده توجه کرده اند و اينکه يونسف مناطق دور دست و ولسوالى هاى نا امن مانند شيندند و فارسى را براى ساخت مکاتب در اولويت قرار داده، کار مثبت و مؤثر در بخش معارف ميباشد.

تنها علاوه کرد که  امسال بيش از ٥٧٠ هزار ( اضافه از نيم ميليون) شاگرد پسر و دختر،  بشمول شصت هزار شاگرد جديد الشمول در اضافه از ٤٨٠ باب مکتب تدريس ميشوندو به دليل  تناسب افزايش شاگردان، به ٣٠٠  تعمير  ديگر نيز نياز است. هرات يکى از ولاياتى است که در بخش معارف، پيشتاز بوده و  بعد از کابل، داراى بيشترين مکتب و شاگرد ميباشد.

عيد گل عازم رئيس معارف ولايت  غور، کار براى ساخت پنج تعمير مکتب از سوى يونسف را در اين ولايت تائيد و ضمن تقدير از آن ، گفت که حدود ١٣٠ هزار شاگرد پسر و دختر در ٣٩٨ باب مکتب مصروف فراگيرى تعليم اند،اما صرف ٥٨ مکتب تعمير دارند و بقيه شاگردان در جاهاى نامناسب تدريس ميشوند.

همچنان  عتيق الله رئيس معارف ولايت فراه با تائيد ساخت مکاتب توسط يونسف در آن ولايت  ، آنرا   گام مثبت براى رشد معارف خوانده به آژانس خبرى  پژواک گفت که حدود ٨٦ هزار شاگرد در اين ولايت درس ميخوانند ، اما  تنها ٤٥ باب مکتب تعمير دارد. در حاليکه وى  تعداد مجموعى مکاتب را ذکر نکرد، افزود که   به ١٥٠ تعمير ديگر نياز است تا مشکل شاگردان از ناحيۀ نبود جاى رفع شود.

به گفتۀ محمد حنيف اتمر وزير معارف ، در حال حاضر، حدود پنج ميليون شاگرد به سطح کشور مصروف فراگيرى درس اند و وزارت معارف ميکوشد امسال بيش از ١١٠٠ تعمير مکتب  را اعمار نمايد.

/ 1 نظر / 22 بازدید