۲۵ عقرب ۱۳۸۶ هجری شمسی

جنجال 'پخش کتاب های توهین آمیز ایرانی' در هرات

بی بی سی
مقامات محلی در هرات، از ورود کتابهای چاپ ایران به این شهر خبر می دهند که گفته می شود در آنها به مقدسات اهل سنت توهین شده است.
معترضان می گویند این کتاب ها، در نمایشگاه اختصاصی ایران که دو هفته پیش در هرات برگزار شده بود، عرضه شده، اما مقامات محلی و کنسولگری ایران در هرات، این موضوع را رد می کنند.
نعمت الله سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات گفت او نسخه ای از یک کتاب ایرانی به نام "رازهای غم" را مشاهده کرده که در آن، "به خلفای راشدین توهین شده است".
آقای سروری در یک گفتگوی تلفنی به بی بی سی گفت که او این موضوع را با حسین انوری، والی هرات درمیان گذاشته و والی نیز، سرکنسول ایران در هرات را برای توضیح فراخوانده است.
خبرگزاری باختر و روزنامه دولتی اتفاق اسلام در هرات، از جریان دیدار والی هرات و محمد علی نجفی ‎منش، سرکنسول ایران در این شهر، گزارش داده اند که آقای انوری از سركنسول ايران خواستار توضيحات در مورد پخش این کتابها شده که ادعا می شود در نمایشگاه اختصاصی ایران در هرات به نمایش درآمده است.

نمایشگاه

با وجود اینکه بر اساس گزارش ها، والی هرات در مورد عاملان توزیع کتاب "توهین آمیز" در نمایشگاه اختصاصی ایران از کنسول این کشور توضیح خواسته، هم ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات و هم کنسولگری ایران در این شهر، پخش و توزیع چنین کتابی در نمایشگاه را رد می کنند.
در نمایشگاه اختصاصی ایران که دو هفته پیش در هرات برگزار شد، بخشی نیز به نمایش کتاب های ایرانی اختصاص داشت.
فاروق حسینی، یک روحانی از اکثریت سنی مذهب شهر هرات، به بی بی سی گفت که شماری از بازدید کنندگان از نمایشگاه اختصاصی ایران، سه جلد کتاب را که به گفته او، حاوی مطالب توهین آمیز به مقدسات اهل سنت بوده، از آن نمایشگاه خریده و در اختیار او قرار داده اند.

'رازهای غم'

او نام این کتاب ها را، "رازهای غم"، "خانه های ماءزون" (زندگی چهارده معصوم) و "بلبل بوستان حضرت مهدی" (حاوی متن سخنرانی های یک روحانی شیعه مذهب ایرانی به نام شیخ احمد کافی) عنوان کرد.
نعمت الله سروری رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات نیز، ورود کتاب های حاوی مطالب جنجال برانگیز، به قصد عرضه در نمایشگاه را تایید می کند، اما می گوید که مسئولان فرهنگی و امنیتی این شهر، اجازه عرضه چنین کتاب هایی را به برگزار کنندگان نمایشگاه نداده اند.
آقای سروری به بی بی سی گفت که در حدود شصت تا نود جلد کتاب حاوی مطالب توهین آمیز به خلفا و شخصیت های صدر اسلام، به منظور عرضه در نمایشگاه اختصاصی ایران وارد شده بود، اما هیات اعزامی ادارات اطلاعات و فرهنگ و امنیت ملی، آن ها را در گمرک اسلام قلعه توقیف کردند.
کنسولگری ایران در هرات نیز، وجود چنین کتابی در نمایشگاه را رد کرد.
تلاش ما برای گفتگو با کنسول ایران در هرات به نتیجه ای نرسید، اما یک منبع در این نمایندگی که خود را "شافعی" معرفی کرد، گفت کنسولگری جمهوری اسلامی در هرات، این موضوع را بررسی می کند و از مقامات فرهنگی و امنیتی هرات نیز خواسته است تا عاملان احتمالی پخش چنین کتاب هایی را پیدا کنند.
آقای "شافعی" گفت: مقامات محلی در هرات، هنوز کتاب های مورد بحث را در اختیار کنسولگری قرار نداده اند، اما ما هم این موضوع را که چنین کتاب هایی چگونه وارد هرات شده، با حساسیت دنبال می کنیم.

محصولات فرهنگی ایران

زبان و فرهنگ مشترک، بازار مناسبی برای محصولات فرهنگی ایرانی، به ویژه کتاب های علمی چاپ این کشور در افغانستان به وجود آورده است.
تجهیز کتابخانه ها در شهرهای مختلف افغانستان، بخشی از کمک های فرهنگی ایران به این کشور جنگ زده است. همچنین، هر ازگاهی، نمایشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی ایران در شهرهای مختلف افغانستان برگزار می شود.
موافقان حضور فرهنگی ایران در افغانستان، از اینکه همسایه غربی آنها، بتواند خلاء چاپ کتاب های علمی و ادبی در افغانستان را پر کند، استقبال می کنند، با این وجود، نگرانی هایی نیز وجود دارد که دولت مذهبی ایران، در کنار کتاب های علمی و ادبی، حجم زیادی از کتاب های اعتقادی را وارد افغانستان می کند که به گفته منتقدان، ممکن است در مواردی، برخلاف باورهای مذهبی اکثریت سنی مذهب این کشور باشد.

صادرات هرات به ۲۱ میلیون دالر رسید

رقم صادرات محصولات ولایت هرات در ۸ ماه گذشته به ۲۱ میلیون دالر رسیده است.
به گزارش راه نجات از هرات، این مطلب را غلام قادر اکبر، رئیس اتاق های تجارت هرات ابراز نمود و این میزان صادرات را حاکی از انکشاف تولیدی و صادراتی عنوان کرد.
به گفته وی، میزان عاید حاصل از صادرات، امسال نسبت به سال گذشته در حدود 54 فی صد اختلاف را نشان می دهد و انتظار می رود تا آخر امسال این مبلغ به 30 میلیون دالر افزایش یابد.
اکبر، توجه اتاق های تجارت، پیشنهادهای این نهاد را به مقامات زیربط و ایجاد تسهیلاتی من جمله معافیت محصول، مالیات و شعبات متعدد را عواملی برای افزایش صادرات بیان کرد و ۳۰ میلیون دالر صادرات هرات را زمینه ساز دیگر پیشرفت ها خواند.
رئیس اتاق های تجارت هرات، افزود: صادرات انجام شده، همچنان در طول 8 ماه گذشته را قالین، پسته، بادام، پشم و کرک عنوان کرد و گفت: این محصولات به کشورهایی مانند ترکیه، عراق، ایران، آلمان، ؟ آمریکا و ممالک عربی صادر شده است.
غلام قادر اکبر، همچنین خاطرنشان ساخت که برای افزایش در میزان صادرات سال های آینده، تدابیری روی دست گرفته شده است که در سال های آینده، میوه های تازه مانند انگور و انار نیز به مارکیت های جهانی عرضه شود.
به گفته وی با انجام این عمل، این رقم بسیار بالا خواهد رفت.
۲۱ میلیون صادرات هرات، در حالی عنوان می شود که چندی پیش تجار این ولایت از عدم امنیت شکایت داشتند و آن را برای کاهش فعالیت تجاری خود می دانستند.

/ 0 نظر / 13 بازدید