۷ جوزا ۱۳۸۵ هجری شمسی

يک شخص معارف پرور دو باب مکتب را در هرات اعمار مينمايد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

هرات آژانس خبرى پژواک ، ٦جوزا

 

يک شخص معارف پرور، دو باب مکتب را به مصرف نيم ميليون دالر، از پول شخصى اش در ولايت هرات اعمار ميکند.

 

کار اعمار اين دو باب مکتب متوسطه که هر کدام داراى دو طبقه و ١٦ صنف درسى  خواهد بود، به تاريخ ٦ جوزا در قريه کهدستان ولسوالى انجيل ولايت هرات، آغاز شد.

 

بصير احمد طاهرى معاون تدريسى رياست معارف هرات به آژانس خبرى پژواک گفت که اين مکاتب،گنجايش ١٥٠٠ شاگرد را دارا بوده وکار آن  تا پايان سال جارى  تکميل و به بهره بردارى سپرده خواهند شد.

 

طاهرى ضمن تذکر اينکه شاگردان در حال حاضر در تعمير سابقه و نامناسب تدريس ميشوند، علاوه کرد که زمين اين دو مکتب به مساحت مجموعى دو نيم جريب نيز، از سوى اين شخص معارف دوست ( ستار پهلوان) کمک شده است .

 

ستار پهلوان به علت اينکه ، اقدام خيرانديشانه اش جنبه ريا را نگيرد،از صحبت کردن خوددارى نمود.

 

اما مير عبدالخالق معاون ولايت هرات، اعمار اين دو مکتب را گام  نيک  خوانده و از تاجران وافراد خيرانديش  ديگر نيز خواست که بر نقش قدم ستار پهلوان، گام بگذارند.

 

معاون ولايت هرات افزود :(( ما نياز به تعمير داريم، وقتيکه جاى تدريس را به شاگرد مساعد بسازيم، با روان و فکر آرامتر درس ميخوانند.))

 

محمد عثمان يکتن از موسفيدان محل نيز،از اين اقدام ابراز خرسندى نمود و گفت که با اينکار اطفال شان از گرمى آفتاب سوزان، نجات خواهند يافت .

 

وى از ساير تاجران و افراد خيرانديش خواست که در بخش معارف سهم بگيرند تا آينده اطفال وطن درخشان تر شود .

 

در ماه حوت سال گذشته، آغا محمد عارفيان يکتن از تاجران ولايت هرات ،يک باب مکتب چهار طبقه اى را به مصرف شخصى بيش از ٤٠٠ هزار دالر در منطقۀ بکر آباد شهر هرات  اعمار نمود.  

 

 به گفتۀ مسؤولين معارف هرات، تا حال بيش از ده مکتب از سوى افراد خيررسان ، تاجر و افغانهاى مقيم اروپا و امريکا در اين ولايت اعمار شده است .

 

 هرات يکى از ولاياتى است که در عرصه معارف پيشگام بوده وبيش از نيم ميليون  شاگرد پسر ودختر داردکه دراضافه از ٥٨٠باب مکتب،مصروف فراگيرى درس ميباشند.

 

اما مسؤولين معارف ميگويند که هنوز هم ، حدود سى وپنج درصد شاگردان در جاهاى نامناسب و بدون تعمير تدريس ميشوند.

 

 

سه پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت هرات به بهره برداری سپرده شد

باختر
سه پروژه برنامه همبستگی ملی در ولسوالی های گذره و انجیل ولایت هرات امروز افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.اغا محمد صدیقی رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت هرات به آژانس باختر گفت: این پروژه ها شامل دو حلقه چاه آب آشامیدنی همراه با نصب بمبه دستی در قریه کوره سفید ولسوالی گذره، اعمار  یک باب مکتب شش صنفی در قریه درویش میر حیدر ولسوالی گذره و تمدید  شبکه برق چهار صد ولت در قریه کشک اسحق ولسوالی انجیل میباشد.
به گفته موصوف پروژه های یاد شده به ارزش  پنج ملیون وچهار صد و بیست هزار افغانی از بودجه وزارت احیا و انکشاف  دهات باده  فیصد سهم مردم از طریق شورای انکشافی به پایه اکمال رسیده است.
 
 
 
هيئت بنياد شهيد احمدشاه مسعود راهي هرات گرديد
 
پيام مجاهد
برنبياد گزارش ها بنياد شهيد احمدشاه مسعود هئيتي را به سرپرستي داكتر عبدالله وزير پيشين خارجه افغانستان راهي مرز افغانستان وايران كرد تا ازوضعيت مهاجرين اخراج شده ديدن كند.
ناگفته نماند كه اين هئيت را جمعي از ژورناليستان وخبرنگاران رسانه هاي همگاني همراهي مي‌كند، هنوز گزارش آن باز ديد منتشر نشده است، وليكن اميدواري آنست كه بازديد هيأت هاي بلند پايه از نهــادهاي فرهنگي بتواند راه حلي براي مهاجرين اخراج شده بيابند.
/ 0 نظر / 45 بازدید