روزنامه ۸ صبح

اختطاف ، پدیده ای که گلوی هرات را می فشارد


اقتصاد و امنيت دو موضوع مرتبط به هم هستند. حکومت افغانستان می گويد از تمامی امکانات خود برای تامين امنيت استفاده می کند و اما اختطاف ها و گروگان‫گیری های پی هم در هرات این ادعای حکومت را زیر سوال می برد.
اختطاف و گروگان‫گیری برای مقاصد مختلف از جمله مقاصد سیاسی و اقتصادی پدیده ای است که بیش از هر جای دیگر شهر هرات را مورد هجوم قرار می دهد.
ویروس خطرناک اختطاف و گروگان‫گیری قبل از همه سرمایه داران و تجاران را مورد حمله قرار داده و تا اندازه زیادی باعث فلج شدن پروژه ها و برنامه های اقتصادی شده است.
از سوی دیگر ازدیاد اختطاف و گروگان‫گیری در دومین شهر استراتژیک و مهم کشور باعث ایجاد هراس و نگرانی بین مردم آن ولایت شده است.
در روزهای اخیر گروگان‫گیری و اختطاف در هرات پس از یک کاهش کوتاه مدت دوباره اوج گرفته و نگرانی از پیامدهای این‫چنین حوادث را می توان به وضوح در چهره های سرمایه داران و تجار این ولایت مشاهده کرد.
سرمایه داران هرات به عنوان قربانیان ‫چنین حوادث تا حدی از فعالیت اقتصادی شان دست کشیده اند، و تعدادی همانند مقام‫های دولتی مجبور به داشتن محافظ همراه اند، تا حداقل بتوانند از اختطاف شدن احتمالی شان جلوگیری کنند.
بطوری‫که بزرگ‫ترین کارخانه تولید کننده آرد و نان در افغانستان موسوم به آریا پس از ربوده شدن رییس آن شرکت در هرات از فعالیت بازماند.
گروگان‫گیری در هرات نه تنها سرمایه داران، بلکه اراکین مهم دولتی را نیز تحت تاثیر قرار داده، به طوری‫که رییس صنایع و معادن ولایت هرات را نیز چندی قبل برای دومین بار مورد حمله قرار داد و پس از شکنجه و گرفتن پول گزاف دوباره رها گردید.
آنچه تحلیل ها و بررسی ها نشان می‫دهد، ضعف نیروهای امنیتی، عدم برخورد جدی مسوولان با اختطاف‫گران و بازی های سیاسی از عوامل عمده ازدیاد اختطاف و گروگان‫گیری در هرات به شمار می‫رود.
چندی قبل پس از افزایش میزان این نا امنی ها، اعتراض‫های مردمی باعث تغییر فرمانده ی پولیس هرات شد و یک فرد دیگر مسوولیت امنیت هرات را به عهده گرفت.
در پی این تغییرات در سیستم امنیتی برای مدت کوتاهی بر علاوه اختطاف از موارد دیگر نا امنی‫های اجتماعی نیز کاسته شد، ولی در روزهای اخیر هرات باز شاهد این پدیده ی نگران کننده است. تحلیل‫گران نیز عوامل مختلفی را دلیل تجدید این نا امنی‫ها عنوان می‫کنند.
عبدالرزاق احمدی استاد دانشگاه و تحلیل‫گر مسایل سیاسی در هرات، دست داشتن عناصری از درون حکومت در ایجاد چنین نا امنی ها را یکی از عوامل اصلی اختطاف عنوان می‫کند.
از سوی دیگر او مدعی است که دولت به مسوولان امنیتی مسوولیت می دهد اما صلاحیت نه .
او تقرری مقام‫ها در ادارات دولتی هرات را نیز مورد انتقاد قرار داده و می گوید که در تقرری‫ها، مسایل سیاسی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
او مدعی است که در درون حاکمیت محلی هرات افرادی اند که به عنوان ابزار ارتباطی با جریان هایی که با نا امنی‫ها مرتبط اند فعالیت می کنند.
وی اضافه کرد که اختطاف پدیده ای است که رد پای آن را می توان در بیرون از هرات پیدا کرد و تداوم این وضعیت باعث خواهد شد تا سرمایه گذاری های نیم بندی که در عرصه های اقتصادی موجود است نیز متوقف گردند.
نقیب آروین مدیر مسوول روزنامه ی دولتی اتفاق اسلام در هرات از ارتباط نا امنی های جنوب با غرب سخن می گوید و اختطاف های پی هم در هرات را دلیل عدم تسلط دولت در مناطق جنوبی عنوان می‫نماید که به شیوه‫ای دیگر باعث سرایت آن به این منطقه شده است.
او نیز تقویت پولیس را یکی از راه های اساسی ریشه کن کردن این نگرانی ها عنوان می‫کند.
محمد رفیق شهیر رییس شورای متخصصان هرات از موجودیت افرادی در درون حکومت یاد آوری می‫کند که با اختطاف گران در ارتباط اند.
او می گوید: "ما می دانیم چه کسانی در این قضایا دست دارند و در صورتی‫که دولت بخواهد ما با آنان در معرفی چنین افرادی همکاری خواهیم کرد."
او تغییرات اساسی در حاکمیت محلی هرات را به‫عنوان راه حل عاجل برای جلوگیری از اختطاف ها عنوان می کند.
داکتر عبدالحکیم تمنا معاون صحت عامه هرات، استفاده از نا امنی های اجتماعی برای مقاصد سیاسی را یکی از عوامل عمده ی ازیاد اختطاف در هرات می داند و می گوید:" کسانی هستند که می‫خواهند از این طریق سرمایه ها را از هرات به بیرون از این ولایت منتقل سازند."
اما نورخان نیک‫زاد سخنگوی پولیس هرات ضمن آن‫که دست داشتن مسوولان حکومتی در اختطاف ها را رد می کند، تایید کرد که تا کنون هیچ باند اختطاف کننده توسط پولیس هرات دستگیر نشده است.
وی می‫گوید:"یکی از عوامل ازدیاد اختطاف و گروگان‫گیری ها این است که خانواده ها بدون در جریان گذاشتن پولیس به معامله با اختطاف گران می‫پردازند."
با آن‫که در روزهای اخیر میزان اختطاف و گروگان‫گیری ها در هرات شدت یافته است، اما سخنگوی پولیس هرات نخواست تا آمار دقیقی از اختطاف ها در ماه های اخیر را فاش سازد.
با این حساب هرات که به قطب صنعتی افغانستان نیز مشهور است با بحرانی روبرو است که پیامدهای آن ناگوار خواهد بود.
چندی قبل اداره حمايت از سرمايه گذاری در افغانستان (آيسا) اعلام کرد که به دليل نگرانی های امنيتی ميزان سرمايه گذاری های خارجی در افغانستان "در حد نگران کننده ای" کاهش يافته است.
دولت افغانستان در پنج سال گذشته عمدتا در پناه شعار حمايت از سرمايه گذاری خصوصی موفق به جلب ميليون ها دالر سرمايه تاجران و سرمايه گذاران داخلی و خارجی در عرصه های مختلف حيات اقتصادی اين کشور شده است.
بخش مهمی از اين سرمايه گذاری از طريق تاجران افغان صورت گرفته ولی پس از ناامنی های اخير سرمايه گذاران افغان هشدار می دهند که اگر دولت امنيت را بهبود نبخشد آنان از سرمايه گذاری های بيشتر دست خواهند کشيد.
هم اکنون، صدها کارخانه در شهرک صنعتی هرات فعالیت دارند که چنین حجم بالایی در تولیدات صنعتی، در سراسر افغانستان، حتا کابل، بی نظیر است. اما شماری از این کارخانه ها در اعتراض به نا امنی‫های اخیر تعطیل شده اند.


/ 0 نظر / 37 بازدید