۱۵ جوزا ۱۳۸۵ هجری شمسی

یک تبعه فرانسوی عیسوی مذهب با ادای کلمه شهادت مسلمان شد

باختر
یک تبعه فرانسوی  عیسوی مذهب  دیروز درولایت  پنجشیر  با ادای  کلمه شهادت  مسلمان  شده است .این مرد فرانسوی  که  قبلاْ  "استیفان" نام  داشت  به اسم عبدالله  نامگذاری  گردیده و با تکرار سه بار  کلمه شهادت  به دین مقدس  اسلام روی آورد .
وی دو هفته قبل  جهت سیاحت به افغانستان آمده  و بخاطر  ادای  احترام  بالای  مقبره  قهرمان ملی  احمد شاه مسعود  راهی ولایت پنجشیر  گردیده بود .
عبدالله در مصاحبه  با خبرنگار  آژانس باختر در مورد انگیزه  مسلمان شدنش  گفت که وd قبلاْ  از کشورهای اسلامی  مانند ترکیه  ، عربستان سعودی،  و ایران  نیز دیدن نموده  و از احکام  و قوانین  دین اسلام  آگاهی حاصل  نموده است .
موصوف  یکتعداد از مسلمانان را  مورد انتقاد  قرار داده گفت : آنان  با وجودیکه  خود را مسلمان  میگویند  اما از احکام  و قوانین  اسلامی  پیروی نمیکنند.
 وی اظهار داشت  که نمی خواهد  مسلمانی  مانند اینگونه  افراد باشد .
این مرد  ۳۸ ساله  متاهل بوده  و در نظر دارد  تا فرزندانش  را نیز در راه قبول  دین اسلام  تشویق نماید .
مولوی ذکر الله  خطیب مسجد  جامع قریه خانز  مرکز ولایت پنجشیر  و جمعی از مردم  هنگام ادای  کلمه شهادتتوسط  وی برایش دعایخیر نمودند .
 
 
 
اعتصاب ۵۰۰ تاجر ناراضی در هرات
 
بی بی سی
شماری از تاجران ولایت مختلف در هرات، در اعتراض به اوضاع امنیتی، "باج گیری ماموران پلیس" و افزایش مالیات گمرکی، دست به اعتصاب زده اند.
این تاجران به آنچه درخواست مکرر مالیات گمرکی در گمرکهای ولایات مختلف افغانستان عنوان می کردند، اعتراض داشتند.
آنها همچنین می گویند که ماموران امنیتی در مسیر شاهراهها، از کامیونهای حامل اموال تجارتی، به طور مکرر باج می گیرند.
تاجران معترض، با انتشار یک اعلامیه ۹ ماده ای خواستار جوابگویی دولت در مورد مشکلات شان شدند.
حاجی عصمت الله معاون اتحادیه ملی تاجران افغانستان به نمایندگی از تاجران معترض به بی بی سی گفت: "حدود ۵۰۰ شرکت تجارتی از سراسر افغانستان از روز دوشنبه به خاطر مشکلاتی از قبیل تقاضای محصول گمرکی از کالاهایی که یک بار در گمرک هرات محصول شده است از سوی گمرکهای قندهار، کابل و جلال آباد و تقاضای پول (باج) از سوی منسوبین پلیس وزارت داخله در مسیر شاهراهها، دست به اعتصاب زده اند".
آقای عصمت الله گفت که تا زمانی که مشکلات تاجران توسط وزارت های مالیه و داخله حل نشود، آنها به کار آغاز نخواهند کرد.
آقای عصمت الله ادعا کرد که هیاتهایی که از سوی وزارت مالیه برای بررسی وضعیت کاری گمرک هرات به اینجا می آیند نیز به استفاده جویی شخصی می پردازند.
یکی دیگر از مشکلات بزرگ تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان، وضعیت شکننده امنیتی در این کشور است.
در هرات، شهری که بر خلاف دیگر ولایات افغانستان، دهها کارخانه تولیدی در آن فعال شده، روزی نیست که خبری از دزدیهای مسلحانه، غارت، تصفیه حسابهای خونین و مرگبار شخصی و قتل منتشر نشود.
این در حالی است که ولایت هرات، در سالهای نخست بعد از سقوط طالبان، از امن ترین مناطق افغانستان بود و بازسازی در آن جریان داشت.
حاجی عصمت الله نماینده تاجران معترض در هرات همچنین اظهار داشت که تاجران در سراسر افغانستان امنیت ندارند و جان و مال آنها در خطر جدی قرار دارد.
اجمل یکی دیگر از تاجران معترض از قوانین متغیر وزارت مالیه شاکی است. او می گوید: "در ابتدای سال ۸۵، دولت نیم درصد مالیات قطعی و ۲ درصد مالیات امانت می گرفت و گفته می شد که دیگر ضرورتی به تادیه بالانس نیست. اما اکنون این وزارت اعلام کرده که از اموال وارداتی خود هم بالانس و هم ۲۰ درصد مالیات بدهید".
او افزود: "ولی اجرای این دستور برای ما ممکن نیست چون ما اجناس را با محاسبه دو درصد مالیات، قبلا فروخته ایم و به تعیین ۲۰ درصد مالیات برای اموال قبلا محصول شده اعتراض داریم".
اجمل از نحوه سنجش و قیمت گزاری اجناس از سوی هیات های اعزامی وزارت مالیه به گمرک هرات نیز انتقاد کرده و گفت: این هیات ها بارها قیمت اجناس مختلف را بیشتر از ارزش واقعی آنها سنجش می کنند.
این تاجر ادعا کرد که هم اکنون یک کانتینر کالا در گمرک هرات موجود است که هیات قیمت گزاری، ارزش آن را صد و هشتاد هزار دلار برآورد کرده، در حالی که تاجر وارد کننده، حاضر است کانتینر مذکور را به هشتاد هزار دلار بفروش برساند.
سید مزمل شاه سادات رییس هیات اعزامی وزارت مالیه به گمرک هرات گفت: قیمت گزاری کالا های وارداتی توسط پرسنل گمرک هرات صورت می گیرد و در صورتی که تاجران با قیمت مطرح شده قناعت نداشته باشند باید خواستار تصحیح آن از سوی گمرک هرات شوند ولی آنها بجای اینکه مشکل را با گمرک مطرح کنند با خبرنگاران مطرح می کنند.
آقای سادات ادعای تاجران مبنی بر اخذ مجدد محصول گمرکی از سوی گمرک های سایر ولایات و نیز تقاضای پول از سوی این هیات را رد کرد.
او گفت در صورتی که تاجران ثابت کنند که او از آنها تقاضای پول کرده است حاضر است خود را آتش بزند.
مشکلات امنیتی نیز در حالی مطرح می شود که مقامات امنیتی هرات، می گویند اوضاع را در کنترل دارند و وضعیت رو به بهبود است.

 

براى ماين پاکان مجروح ، نمرات زمين منظور گرديد

هرات-آژانس خبرىپژواك ،١٠جوزا

والى هرات توزيع يک يک نمره زمين را  براى ٨٧ تن ازماين پاکان که قربانى حوادث ماين شده اند، منظور نمود.

محمد مقيم نورى رئيس دفتر ماين پاکى ملل متحد به تاريخ ١٠ جوزا در حوزۀ غرب به آژانس خبرى پژواک گفت که  والى هرات به شاروالى هدايت داده که زمين را  براى اين عده قربانيان مشخص  و توزيع نمايد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

نورى علاوه کرد که از جمله اين ٨٧ تن ١٥ تن در جريان ماين پاکى کشته شده و بقيه معلول گرديده اند.

وى متذکر شد که اين قربانيان شامل  حوزۀ غرب ( هرات، غور ، فراه و بادغيس ) اند،اما مساحت و محلى که زمين توزيع ميشود، بعداً مشخص خواهد شد.

همچنان در اعلاميۀ مطبوعاتى که از سوى مرکز ماين پاکى ملل متحد براى افغانستان UNAMACA به آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده، آمده است که اين عده ماين پاکان در اثناى کار، قربانى حوادث دلخراش ماين شده و از همان زمانيکه به خانه هاى خود برگشته اند، اکثريت شان بيکار اند و جهت ادامه دادن زنده گى به چالش هاى زياد مواجه شده  اند.

اعلاميه مى افزايد که ماين پاکان با بدست آوردن نمرات زمين ، فرصت بدست خواهند آورد که منازل اعمار نمايند و ازطريق کار در بخش زراعت و مالدارى  ضروريات شانرا مرفوع سازند.

 محمد صديق راشد رئيس عمليات ماين پاکى مرکز ماين پاکى ملل متحد براى افغانستان، از  اقدام والى هرات به حيث گام نيک قدردانى کرد و گفت که  اين ماين پاکان به يقين که ارزش مکافات و تقدير را دارند و اميد است که مسؤولين دولتى در ولايت ديگر هم، اقدام مشابه نمايند.

سيد حسين انورى والى هرات در محفلى که روز گذشته، بخاطر امضاى اسناد زمين در هرات تدوير يافت، گفت که کار ماين پاکان را در کشور به ديده قدر نگريسته و آنرا ارج ميگذارند.

انورى افزود: (( ماين پاکى واقعاً ادامه جهاد است ،جهاد تنها به معنى جنگ و داشتن سلاح نيست بلکه بزرگترين جهاد کمک به همنوعان و کار و تلاش دوامدار در راه صلح ، ثبات و بازسازى کشور است .))

حدود دو هفته قبل ، رحمت الله رحمت والى پکتيا نيز براى ٢٦ تن ماين پاک که در اثناى کار در آن ولايت مجروح شده بودند، يک  ـ يک نمره زمين اعطاء نمود.

احمد جان نوزادى آمر اطلاعات عامه مرکز ماين پاکى ملل متحد، براى افغانستان ميگويد که  از آغاز پروسۀ ماين پاکى ( سال ١٩٨٩ ميلادى ) تا حال  در مجموع ٧٠٠ ماين پاک در سراسر افغانستان قربانى ماين شده اند.

پروگرام ماين پاکى براى افغانستان MAPA سازمان متشکل از تمام مؤسسات همکار ماين پاک است که توسط   UNAMACA هماهنگ ميگردد.

اين پروگرام از سال ١٩٨٩ ميلادى بدينسو، بيش از يک بيليون متر مربع زمين را از وجود ماين پاک نموده و اضافه از ٣٢٣٠٠٠ حلقه ماين ضد پرسونل، ١٨٥٠٠ حلقه ماين ضد تانک و هفت ميليون مهمات منفلق ناشده را از بين برده است .

افغانستان عضويت کنوانسيون اوتاوا را در مارچ ٢٠٠٣ ميلادى، حاصل نمود و متعهد است که تا سال ٢٠١٣ تمام ساحات ماين گذارى شده را در سراسر کشور، پاک سازى نمايد.

/ 0 نظر / 15 بازدید