روزنامه نگار افغان از بازداشت خود می گوید

برخورد ظالمانه مدعیان حقوق بشر با مردم بی گناه

بی بی سی
یک روزنامه نگار افغان که به تازگی از بازداشتگاه نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی بگرام آزاد شده، این نیروها را به بدرفتاری و شکجنه زندانیان متهم کرده است.

جاوید احمد که برای یک تلویزیون کانادایی کار می کرد، نزدیک به یک سال پیش در قندهار، در جنوب افغانستان، به اتهام ارتباط با شورشیان طالبان توسط نیروهای امریکایی بازداشت شد.

او می گوید، مدت کوتاهی را در پایگاه نیروهای آمریکایی در قندهار زندانی بود و بعد از آن به بازداشتگاه اصلی این نیروها در بگرام انتقال یافت.

جاوید احمد می گوید، در هر دو بازداشتگاه، به شدت تحت شکنجه قرار گرفت و در مواردی، تا چندین روز به او نان و آب و اجازه خوابیدن داده نشد.

نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه هوایی بگرام این ادعاها را بی اساس خوانده و گفته اند که شواهدی در دست ندارند که زندانبانان در این پایگاه، با افراد بازداشت شده چنین برخوردی داشته باشند.

'بدون نان و بدون آب'

جاوید احمد در مورد شبهایی که در زندان نیروهای آمریکایی در قندهار بسر برد، می گوید: "در بازداشتگاه پایگاه هوایی قندهار، ۹ شب را سپری کردم. در این ۹ شب نه مرا اجازه می دادند بخوابم و نه به من غذا و آب می دادند. افزون بر این در هنگام تحقیق مرا مورد لت و کوب قرار می دادند و سرم را به دروازه کانتینر می کوبیدند."

او می افزاید: "هنگامی که من به بگرام رسیدم هوا بسیار سرد بود. آنها (سربازان آمریکایی) مرا برهنه کردند و مجبورم کردند حدود شش ساعت در هوای سرد و برفی ایستاده شوم. دو بار به دلیل سردی هوا بی هوش شدم و هر بار که بی هوش می شدم از دستم گرفته دوباره مرا می ایستادند و زمانیکه مرا به داخل می بردند، مانند یک سگ از دستم گرفته و مرا می کشیدند. دست ها و پاهایم همه زخمی بودند، وضعیت خیلی بد داشتم."

 جاوید احمد می گوید، سایر زندانیان در بازداشتگاه بگرام نیز در وضعیت مشابهی به سر می برند.

او می گوید در مواردی، زندانیان از سوی سربازان آمریکایی برهنه شده و در برابر سگ های وحشی قرار داده می شوند.

/ 0 نظر / 13 بازدید