۱۴ جوزا ۱۳۸۵ هجری شمسی

ماين هاى ساخت ايران کشف وبه دست آمد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

هرات

١٢جوزا، آژانس خبرى پژواک

 

مسوولين امنيتى سرحدى،  ماين هاى ساخت ايران را در ولايت هرات کشف و بدست آوردند.

 

پاسوال کرام الدين ياور قوماندان پوليس سرحدى حوزۀ غرب امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که  شام گذشته  پنج  حلقه ماين با مارک ايران  در ولسوالى غوريان ولايت هرات ، کشف و بدست آمده است.

 

ياور افزود که تحقيقات در مورد اينکه  ماين ها جديد و يا سابقه اند، آغاز شده است.

 

اما سمونوال رحمت الله ساپى قوماندان لواى ٦ سرحدى به آژانس پژواک گفت که اين ماين ها ضد وسايط بوده و  جديداً وارد شده است.

 

به گفتۀ ساپى، اين نوع ماين  قدرت تخريب  خيلى زياد  را داراست، اما دقيقاً معلوم نيست که جديد و يا سابق ساخته شده است.   

 

وى ادعا کرد که در اين ماين ها مارک ايران زده شده و از يک مغارۀ کوه در منطقۀ بين تيرکش و چار سرخ ولسوالى غوريان ولايت هرات  ( منطقۀ سرحدى با ايران) دريافت شده اند.

 

ساپى علاوه کرد که  هيئت متشکل از ولايت هرات و  لواى سرحدى  به منطقه اعزام شده تا روى مشخصات و نوعيت بيشتر اين ماين ها تحقيق نمايند.

 

يک منبع امنيتى هرات بدون افشاى اسمش گفت که از ماه حوت تا  حال ده حلقه ماين سبز رنگ  با مارک سال ٢٠٠٠ ايران در ولسوالى شيندند کشف شده و بعضى آنها انفجار کرده است.

 

به ادعاى منبع،  در يکى از آن انفجارات  آمر جنايى ولسوالى شيندند و دو افسر قطعۀ منتظره ولايت غزنى  که براى اجراى ماموريت به شيندند رفته بودند، کشته شدند.

 

اين درحاليست که  روزنامۀ ديلى تلگراف چاپ لندن اخيراً درگزارشى به نقل از منابع معتبر غربى نوشته است که بمب هاى مشابهى که ايران در اختيار گروه هاى جنگو در عراق ميگذارد، براى اولين بار در غرب افغانستان دريافت شده است.

 

روزنامه نگاشته که در هفته هاى اخير نيروهاى ناتو در انبار مهمات طالبان در غرب افغانستان  سه بمب ضد زره را کشف نموده اند. 

به گفتۀ منبع، اين بمبها نوعى از مواد منفجره است که به شکل خاصى درآمده و در بمبگذارى هاى کنار سرک از آنها استفاده ميشود و حتى توان منهدم ساختن بهترين تانکهاى خارجى و موترهاى زرهدار را نيز دارد.

 

يک منبع امنيت ملى ولايت نيمروز  بدون تذکر اسمش نيز خبر ارسال  بمب هاى ضد زره ايران به افغانستان را تاييد کرد،  اما گفت که  تا حال کدام بمبى بدسترس آنها قرار نگرفته است.

 

منبع ادعا کرد  که ايران وسايط نظامى و موتر هاى را که بر آن راکت  نصب اند در سرحد ايالت زابل ايران در نزديک ميلک (منطقۀ سرحدى نيمروز ) جابجا نموده است.

 

به ادعاى وى، ايران از تحرکات نيروهاى خارجى در غرب افغانستان   هراس دارد و به همين علت دست به تحرکات نظامى زده است.

اخيراً برخى مسوولين دولتى  و متنفذين حوزه غرب کشور ( فراه و نيمروز)  ادعاى ديدار حلقات مشخص ايران با طالبان  و حتى فروش اسلحه ساخت ايران در افغانستان را نموده  بودند، اما مسوولين سفارت جمهورى اسلامى ايران در کابل اين ادعا را رد کرده اند.

 

'کشف مین ساخت ایران' در مناطق مرزی هرات
 
بی بی سی
مقامات محلی در شهر هرات افغانستان، از کشف مین های ساخت ایران در مرز مشترک دو کشور خبر داده اند.
مسئولان پلیس مرزی افغانستان در هرات می گویند پنج مین در منطقه مرزی کشف کرده اند که ساخت ایران است. اما مسئولان کنسولگری ایران در هرات، این موضوع را رد کره اند.
رحمت الله صافی فرمانده پلیس مرزی هرات به خبرنگاران گفت که نیروهای تحت امر وی، در حال گشت زنی در مناطق هم مرز ایران و افغانستان این مین ها را که به گفته او در یک غار پنهان شده بود، کشف کردند.
پلیس مرزی هنوز کسی را در ارتباط با این قضیه دستگیر نکرده است .
آقای صافی گفت: مینهای کشف شده از نوع ضد تانک است و کسانی که این مینها را به افغانستان وارد کرده اند، قصد دارند از آنها علیه نیروهای افغان و خارجی استفاده کنند.
ایران می گوید اگرچه مخالف حضور نیروهای خارجی، به ويژه آمریکا در افغانستان است، اما از ثبات و امنیت در این کشور پشتیبانی می کند.
با این وجود، مقامات نیروهای خارجی در افغانستان، تاکنون بارها از کشف اسلحه ساخت ایران در افغانستان خبر داده اند.
وزارت خارجه ایران روز گذشته به اظهارات اخیر تونی بلر نخست وزیر بریتانیا در خصوص همکاری ایران با شورشیان طالبان در افغانستان واکنش نشان داد.
محمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت "اتهامات بی‌اساس و واهی بلر در مورد همکاری ایران با طالبان و موضوع تروریسم مطلب جدیدی نبوده و فاقد ارزش سیاسی است".
'همکاری با دشمن افغانستان'
رحمت الله صافی فرمانده پلیس مرزی هرات در این مورد گفت: "ما انتظار چنین کاری را از کشور دوست و همسایه خود (ایران) نداریم و کشف مین ایرانی در مناطق مرزی، ثابت می کند که ایران با دشمن ما همکار است".
فرمانده پلیس مرزی افغانستان در هرات گفت که نیروهای تحت امر وی، "به دلیل کمبود امکانات، قادر به کنترل بهتر مرزها نیستتد، ولی چرا پلیس ایران که امکانات کافی دارد، قادر به جلوگیری از ارسال اسلحه به خاک افغانستان نیست؟".
پلیس مرزی افغانستان، مینهای کشف شده را در معرض دید خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی قرار داد.

'نشانه های ایرانی'

یکی از فرماندهان پلیس مرزی هرات که می گوید با سلاحهای ساخت ایران آشنایی دارد، به بی بی سی گفت: "مینهای کشف شده، از نوع ام 19 ایرانی است که بسیار مشهور است و نشانه هایی بر روی خود دارد که نشان می دهد جدیداً ساخته شده است".
نیک محمد رییس موسسه مین روبی اومر در هرات نیز با تایید اینکه مینهای کشف شده، از نوع ام 19 ساخت ایران است، به بی بی سی گفت که این مین ها، به دلیل داشتن مقدار زیاد مواد منفجره، قدرت تخریبی زیادی دارد.
او افزود که کشف این مین ها با دستگاههای مین یاب ادارات مین روبی افغانستان مشکل است و برای پیدا کردن آنها باید از سگهای آموزش دیده استفاده کرد.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که کنسولگری ایران در هرات، از کشف مین های ساخت این کشور در منطقه مرزی دو کشور ابراز بی اطلاعی کرده است.
محمدعلی نجفی منش سر کنسول ایران در هرات به بی بی سی گفت: "تاکنون در این مورد رسماً چیزی به ما اعلام نشده و معمولا این شایعات را دشمنان دو کشور و آنانی که شعار کمک به افغانستان را داده اند و در این امر ناکام مانده اند ایجاد می کنند".
آقای نجفی منش کشف مین ایرانی را یک اتهام دانست و آن را رد کرد.

 

تجاران ملی شهر هرات دست به اعتصاب زدند

منبع: باختر نيوز
تجارملی در شهر هرات امروز دراعتراض به عدم رسیده گی به مشکلات مربوط از سوی وزارت های داخله ، مالیه و معادن دست به اعتصاب زدند.
حدود پنجصد تاجر بخاطر رسیده گی به مشکلات موجود دست به اعتصاب زده فعالیت های تولیدی شانرا متوقف ساخته اند .آنها مدعی اند تا رسیده گی به مشکلات انها نشود این اعتصاب ادامه می یابد .
یکتن از تجارملی گفت: مشکلات عمده ما را عدم امنیت ، با جگیری در شاهراه ها و محصول بلند گمرکی تشکیل میدهد .
 در همین حال مدیر گمرک ولایت هرات در مورد گفت: به اساس قانون وضع مالیات درریاست گمرک از اموال توریدی گرفته میشود.قوماندان امنیه ولایت هرات درمورد گفت: در پوسته های شاهراه ها موظفین پولیس و امنیت موجود بوده و تامین امنیت به خاطر عبور و مرور وسایط اموال تجار حکمفرما بوده و هیچ گونه مشکلی وجود ندارد .
 
/ 0 نظر / 21 بازدید