آژانس اطلاع رسانی افغانستان

 هرات در هجوم دوباره ناامنی ها

هرات در هجوم دوباره ناامنی‌ها عنوان درشت صفحه نخست شماره روز چهارشنبه روزنامه 8 صبح است.
8صبح می نویسد: ترورها، اختطاف و سرقت ها بار دیگر امان مردم را برید و کار به جای رسید که هرات در آستانه یک اعتصاب سراسری قرار گرفت.
8صبح در ادامه می نویسد: فلج شدن بخش صحی و کاری در هرات نگرانی های زیادی را در زمینه پیامد های این اعتصاب ها ایجاد کرده است، خاصتا در بخش صحی حیات بیشتر مردم به این اعتصاب بسته است.
8صبح در خاتمه نتیجه گیری می کند: ترور افرادی که در گذشته در جریان های مختلف سیاسی حضور داشتند، این اندیشه را به میان آورده بود که گویا ترورها سیاسی و با انگیزه و اختلاف های شخصی است. ولی در پهلوی آن سرقت های مسلحانه و اختطاف مردم که اکثرا تاجران و سرمایه داران را تشکیل می داد نشانگر این مساله بود که ضعف پولیس و وجود اسلحه در دست افراد غیر مسوول و از همه مهمتر جناح بندی های سیاسی که در هرات وجود داشت باعث و بانی هرج و مرج و ناامنی در این ولایت شده است.

 

اعتصاب تمام شهر هرات را فراگرفته است

به دنبال دامنه دار شدن اعتصاب مراکز درمانی و داکتران, هرات امروز چهارشنبه شاهد اعتصاب بخش اعظم اصناف که به گفته مسوولان اتحادیه ی پیشه وران ولایت هرات، از 62 صنف موجود به استثنائ سه صنف رساننده نان به مردم باقی در اعتصاب کامل به سر میبرند و این در حالی است که 98 در صد دوکان ها در هرات به طور خود جوش مسدود شده اند.
از سوی دیگر اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات مدعی است که دوکانداران و اصناف مختلف و بازاریان هرات را به اعتصاب فرا نخوانده است، بلکه آنان با تهدید های که از سوی موتور سایکل سواران انجام شده، دوکان های خود را مسدود ساخته اند. اما این ادعا از سوی کمیته ی هماهنگ کننده ی اعتصاب (شورای اسلامی هرات) رد شده و آنان می گویند اسنادی در دست دارند که اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات نیز از جمله ی هماهنگ کنندگان این اعتصاب بوده و به آن رای مثبت داده است.
مسوولان هماهنگ کننده ی اعتصاب عمومی هرات می گویند تا بعد از ظهر امروز چهارشنبه به اعتصاب شان ادامه خواهند داد و پس از آن به تشکیل جلساتی در مورد تداوم و یا قطع آن تصمیم خواهند گرفتاین در حالی است که رییس اتحادیه‫ی داکتران ولایت هرات می گوید: شایعاتی مبنی بر کشته شدن فرزند داکتر یوسفی که از سوی اختطاف گران ربوده شده بود، پخش شده است اما آنان این خبر را تا اکنون نمی توانند تایید کنند.
اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات در اطلاعیه ی تلویزیونی از اصناف و بازاریان شهر خواسته است به اعتصاب شان پایان دهند.پیش از این نیز وزارت صحت عامه و والی هرات خواستار پایان اعتصاب داکتران هرات شدند.
طی چهار روز گذشته صدها بیمار در ولایت هرات در حال بلاتکلیفی به سر می برند.
مراکز درمانی و داکتران در اعتراض به ازدیاد اختطاف و ترور از فعالیت دست کشیده بودند.

محاکم ولایت هرات نیز به جمع اعتصابیون پیوستند

عبدالغفار صائم، رئیس محکمه استیناف هرات از اعتصاب بیش از صد تن از قاضیان خبر می دهد.
همچنین قاضی گل آقا اوبه وال رییس دیوان امنیت عامه محکمه هرات گفت : ما به خاطر همدردی با همشهریان خود در هرات و همچنان به دلیل اختطاف فرزند یک تن از قاضیان این محکمه دست به اعتصاب زده و تا آزادی اختطاف شدگان به اعتصابمان ادامه خواهیم داد.
وی ادامه داد: همه کارمندان این اداره به دلیل نا امنی های گسترده اجتماعی در هرات دست به تحصن زده و فعالیت خود در این اداره را به حالت تعلیق در آورده‫اند.
او گفت : ما منتظریم تا نتیجه سفر وزیر داخله افغانستان را ببینیم و اگر سفر وی نتیجه مثبتی داشته باشد به تحصن مان پایان خواهیم داد.
او گفت: فرزند یک تن از قاضیان ولایت هرات از پنج روز بدین‫سو از سوی اختطاف گران ربوده شده و آنان تا کنون هیچ تماسی با خانواده وی نگرفته و از سوی دیگر مسوولان امنیتی نیز به این قضیه توجهی ننموده‫اند.
او گفت: فرد اختطاف شده پرویز فرزند بیست و یک ساله قاضی امان الله یکی از اعضای محکمه هرات است.
او به نمایندگی از قاضیان محاکم هرات گفت امیدوار است نیروهای امنیتی هرات به یکی دو عملیات برای از بین بردن اختطاف گران بسنده نکنند وتا پایان اقتدار آنان به عملیات شان ادامه دهند.
او گفت : فرزند یک تن از سارنوالان ولایت هرات نیز ربوده شده و از سرنوشت وی معلوماتی در دست نیست.

/ 0 نظر / 14 بازدید