هرات در حال از دست رفتن

هرات سرآمد آدم ربايی

نوشته: ع. باغچه‌مهتری
انجمن اخلاق و معرفت در هرات

هرات، شهری با بیش از یک و نيم ميلیون جمعیت؛ در میان شهرهای کشور، به دلیل داشتن موقعیت مناسب؛ هم از رشد فرهنگی چشم‌گیری برخوردار است و هم از نظر اقتصادی شاید پردرآمدترین ولایت به شمار آید.
در این شکی نیست که هوش و دخالت مردم بیدار این خطه، حداقل در طی یک‌ونیم دهة گذشته؛ در باروری این نهال پرثمر نقش برازنده داشته؛ اما همکاری و همیاری متقابل مقامات دولتی و مردم در این میان، موجب به میان‌آمدن فضا و بستر مساعدی گشته بود که در سایة برقراری آرامش نسبی، هر روز این نهال زیبا برومند‌تر شده و حداقل در قسمتی از این دیار بلاکشیده موجب چشم‌روشنی ما گردیده بود.
متأسفانه طی دو ـ سه سال گذشته، بر اساس مداخلة مقامات دولت مرکزی و ظهور و بروز عناصر هرجل در عرصة ادارة این ولايت ـ بر خلاف انتظاری که می‌رفت ـ نظم موجود برهم خورد و هر روز نسبت به روز گذشته، ناامنی‌های بیشتری در سطح ولایت پدیدار گشت و تبعات ناگواری را از نظر اقتصادی و اجتماعی روی این منطقه به جای گذاشت.


مردم کشور اطلاع دارند که طی چند ماه گذشته، هرات به کانون ترور و کشتار در کشور بدل شده و چندین تن از افراد سرشناس و معزز این خطه، به دلایل نامعلوم، به کام مرگ رانده شدند و بعد از بالاگرفتن سروصداهای فراوان در این ارتباط، اکنون با فروکش‌کردن نسبی بحران ترور، بحران جدیدی به نام اختطاف و آدم‌ربایی خواب را از چشمان مردم ربوده و پردة سیاه ناامنی و بی‌اعتمادی و عقده‌مندی را بر سراسر این خطه گسترانیده است.
طی همین ماه، ده‌ها تن از هراتیان توسط باندهای آدم‌ربایی اختطاف شدند و بعد از اخذ مبالغی هنگفت توسط دزدان، رها گردیده و حتی از کشور آواره گردیده‌اند و احیاناً کسانی نیز در این میان جان‌های خود را از دست داده‌اند.
امری که مردم را به بدبینی و عدم اعتماد نسبت به مقامات دولت در هرات واداشته است و انگشت اتهام را به سمت خود این ذوات توجیه کرده، آن است که:

اکثر اختطاف‌های صورت گرفته، به وسیله کسانی انجام یافته است که لباس نظامی به تن دارند و همراه با سلاح و موترهای بدون پلت، در قلب شهر به این اعمال ننگین مبادرت ورزیده‌اند! در حالی که همه می‌دانند چنین گشت‌وگذارهایي، شايد بدون هماهنگی با مقامات ذيربط صورت گرفته نتواند.
در چند مورد، کسانی که در اثر مداخله مردم نقاب از چهره‌شان برافتاده، همه از کارمندان دولت بوده‌اند!
دولت هیچ عکس‌العملی را در برابر این چور ملی نشان نمی‌دهد و در یکی دو مورد که باز در اثر مداخله مردم، آدم‌ربایان به چنگ افتاده‌اند، پس از مدتی بدون برخورد جدی مقامات، از زندان برآمده و به کار خود مشغول شده‌اند.


این نوشته به شخص آقای کرزی مرتبط می‌شود و مردم هرات چندین مرتبه مشکلات مردم و خطرهایي که کشور را از این ناحیه تهدید می‌کند به ایشان گوشزد کرده‌اند؛ معلوم نیست چرا ترتیب اثر داده نمی‌شود! به هر حال، مردم بر این باور اند که این بی‌تفاوتی از سه حال خارج نیست؛ یا ایشان صلاحیت دخالت در قضایای چنینی را ندارد و یا نظر به ملحوظات شخصی، خود با مردم هرات به صورت عقده‌مندانه برخورد می‌کند و یا هم پیش‌آمد چنین حالتی، جزئی از پالیسی و سیاست حاکمیت است که فواید آن را اکنون ما نمی‌دانیم و شاید بعدها آشکار گردد!!
ما به احساس شخصی و یا میزان صلاحیت‌های آقای کرزی و... کاری نداریم؛ اما این را خوب می‌دانیم که اگر وضعیت همچون این ادامه پیدا کند؛ بحرانی سیل‌آسا منطقه را فرا خواهد گرفت و از آن جا که ولایات کشور همه زنجیروار به یکدیگر متصل‌اند و اوضاع یکی بالای دیگری تأثیرگذار است، اثرات ناگواری بر روی فردای کشور به جای خواهد گذاشت که کنترول آن از عهده هیچ کس بر نخواهد آمد!
لهذا بهتر است یا آقای کرزی و یا کسانی که در این باره صاحب صلاحیت‌اند؛ در عوض شنیدن راپور کذایی عافیت و خیریت یک یا چند نفری که وقت بازگشت از هرات، یک تریلی تحفه با خود یدک می‌کشند؛ به فریاد ميلیونی هرات گوش فرا دهند و قبل از آن که دیر شود و بار دیگر بام کشور فرو بریزد، جلو این سیل بنیان‌کن را از همین اکنون با اتخاذ تدابیری که با مشورت مردم همراه باشد، سد نمایند!

/ 0 نظر / 13 بازدید